پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / سیاسی / مگر ممکن است رهبری برای فاتحه‌خوانی نظام، بفرمایند بروید مذاکره؟

مگر ممکن است رهبری برای فاتحه‌خوانی نظام، بفرمایند بروید مذاکره؟

تابناک نوشت: ایشان روز اول وارد جلسه شدند و گفتند من از جلسه با مقام معظم رهبری می‌آیم، مطالب ما طبقه‌بندی شده است؛ من همه مسائل را در مجلس مطرح خواهم کرد، ولی نمایندگان نباید مطلبی را بیرون از مجلس بگویند، اما دوستان نماینده گفتند نه، ما می‌گوییم، آن موقع آقای ظریف هم گفت که من حرفی نمی‌زنم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس توضیح داد که چرا ظریف حتی به قیمت استیضاح هم حاضر نشد به پرسش های برخی نمایندگان پاسخ دهد.

 به گزارش «تابناک»، شب گذشته، علاءالدین بروجردی در حاشیه همایش تجلیل از مدافعان حرم حضرت زینب (س)، در جمع خبرنگاران، علت عدم پاسخگویی ظریف به مجلس شورای اسلامی را این ‌گونه عنوان کرد: ایشان روز اول وارد جلسه شدند و گفتند من از جلسه با مقام معظم رهبری می‌آیم، مطالب ما طبقه‌بندی شده است؛ من همه مسائل را در مجلس مطرح خواهم کرد، ولی نمایندگان نباید مطلبی را بیرون از مجلس عنوان کنند، اما دوستان نماینده گفتند نه، ما می‌گوییم، آن موقع آقای ظریف هم گفت که من حرفی نمی‌زنم.

بروجردی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای کشورمان با کشورهای ۱+ ۵ اظهار کرد: کار دکتر ظریف در مذاکرات هسته‌ای مشکل است و فکر نمی‌کنم در یک یا دو دور مذاکره به پایان برسد.

وی افزود: مأموریت تیم مذاکره کننده دفاع جدی از منافع ملی ماست که شورای عالی امنیت ملی، کاملا آن را مشخص کرده و همان‌ها باید مبنای توافق قرار گیرد. البته با توجه به زیاده‌خواهی‌های آمریکایی‌ها بعید می‌دانم کار به سادگی پایان پذیرد.

بروجردی خاطرنشان کرد: من با اطمینان می‌گویم شورای عالی امنیت ملی، محدوده تصمیم‌گیری‌ها را جزئی مشخص کرده و خارج از آن هیچ تصمیمی نمی‌تواند گرفت.

این نماینده مجلس یادآور شد: ما در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، یک نامه دوازده ماده‌ای خدمت رئیس جمهور فرستادیم و نقطه نظرات کمیسیون را که نشان‌دهنده نظرات مجلس بود، منعکس کردیم.

بروجردی تأکید کرد: در صورتی که ۱ +۵ شرایط ما را بپذیرند، نکاتی که شورای عالی امنیت ملی مشخص کرده‌اند، منافع ملی ما را تضمین می‌کند. سامانه‌های موشکی خط قرمز ماست و تیم مذاکره کننده اجازه ندارند به این حوزه راه یابند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی مبنی بر بیانات آیت‌الله علم الهدی درخصوص رشد سلفی‌گری و افزایش وهابی‌ها در مشهد و احتمال حمله طالبان گفت: ما اطلاعات آن را داریم، ولی آن طور نیست که جرأت حمله داشته باشند. مشهد، مقدس‌ترین پایتخت معنوی جهان است و نباید وضعیتی پیش آید که این نگرانی بوجود بیاید و امام جمعه محترم ناگزیر باشد آن را ابراز کند.

وی افزود: امیدواریم استاندار خراسان رضوی در حکم رئیس شورای تأمین استان برای آن تدبیری بیندیشد.

بروجردی در پاسخ به پرسش دیگری درباره میزان تحقق تعهدات غرب گفت: ما در این باره چندین جلسه در کمیسیون امنیت ملی داشتیم و درباره انتقال پول و لوازم یدکی هواپیما‌ها صحبت کردیم، این روند خیلی با کندی صورت گرفته؛ اما معضلات انتقال پول برطرف شده و بر پایه گزارش بانک مرکزی در حال انتقال است.

این نماینده مجلس افزود: درباره هواپیما هم فعلا یک رقابت جدی بین شرکت‌های آمریکایی و اروپایی برای فروش هواپیما به ایران وجود دارد. همه مترصد هستند، به مجرد اینکه توافق نهایی شود، به بازار حمله کنند. نمایندگان بوئینگ و ایرباس در حال مذاکره با مسئولین ذیربط هواپیمایی ما هستند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره وضعیت سرباز گروگان گرفته شده در پاکستان اظهار داشت: این موضوع فعلا در هاله‌ای از ابهام است و نمی‌توان درباره آن نظری داد تا نتیجه تحقیقات کامل شود.

گزارشی که ما از مذاکره و برخوردهای آقای ظریف داریم، بسیار محکم و تهاجمی است.

بروجردی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره علت اینکه ظریف در غرب نرم صحبت می‌کند و در مجلس محکم، بیان کرد: گزارشی که ما از مذاکره و برخوردهای آقای ظریف داریم، خیلی هم محکم و تهاجمی است. لبخند در مصاحبه‌ها یک مقوله است. مذاکره بسیار جدی است و چندین بار روند کار به سوی قطع مذاکره و بازگشت تیم به تهران رفت، اما این بار بسیار جدی‌تر است.

وی درباره خوش‌بین نبودن مقام معظم رهبری به مذاکرات یادآور شد: سخنان مقام معظم رهبری را باید جامع در نظر گرفت. ایشان اعلام کردند که «مذاکره باید ادامه یابد، ما نسبت به دشمن کاملا بدبین هستیم و نسبت به تیم خودمان اعتماد داریم».

بروجردی ادامه داد: خروجی مذاکره این است که اگر به نتیجه برسد، چه بهتر و اگر نرسد، ما به دنیا اعلام کردیم صادقانه ورود پیدا کردیم و طرف مقابل است که بازی درمی‌آورد، ما دشمن را خلع سلاح کرده‌ایم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در پاسخ به پرسش یکی از حضار جلسه که بر این باور بود تیم مذاکره کننده، «فاتحه نظام را خوانده‌اند»، گفت: مگر ممکن است مقام معظم رهبری برای فاتحه‌خوانی نظام، بفرمایند بروید جلو و مذاکره ادامه پیدا کند؟

همچنین ببینید

تیلرسون خطاب به ترکیه: از ایران فاصله بگیر

تیلرسون در اظهاراتی که نشانگر نگرانی واشنگتن از توافق اخیر ایران، ترکیه و روسیه برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *