پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بورس / نامه وزیران مربوط به بازار سرمایه و بورس بود؟

نامه وزیران مربوط به بازار سرمایه و بورس بود؟

سخنگوی دولت با بیان اینکه نامه ۴ وزیر معطوف به کلیت اقتصاد کشور نیست، گفت: این نامه صرفا در ارتباط با بازار سرمایه و بورس است. به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت در نشست خبری روز سه شنبه خود با رسانه ها با اشاره به نامه ۴ وزیر اقتصادی به رئیس جمهور گفت: این نامه یک متن و پیامی دارد و آنچه که از این نامه در روزهای گذشته در فضای رسانه ای مطرح شد، روی چند موضوع متمرکز بوده است.

وی ادامه داد: برخی از رسانه ها تحلیل کرده اند که این ۴ وزیر دولت در خصوص تبدیل رکود اقتصادی به یک بحران اعلام نگرانی کردند و نکته دیگری که رسانه ها جمع بندی کردند، این بود که اساسا همکاران دسترسی به رئیس جمهور ندارند، لذا مجبورند نقطه نظراتشان را مکتوب کنند.

نوبخت افزود: برخی از رسانه ها نیز اینطور تحلیل کردند که دولت برای شرایط خاص برنامه ندارد، لذا این موضوع جای نگرانی است.

نامه چهار وزیر صرفا در ارتباط با بازار سرمایه و بورس است نه کلیت اقتصاد ایران

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه این نامه به مساله کلیت اقتصاد ایران معطوف نیست، اضافه کرد: این نامه در ارتباط با بازار سرمایه و بورس است.

وی ادامه داد: همه بندها و استدلال هایی که در این نامه تجزیه و تحلیل شد، بازار سرمایه بود و وزرایی که این نامه را امضا کردند کسانی بودند که با بازار سرمایه مرتبط بودند. مثلا وزیر دفاع که مسئول شرکت سرمایه گذاری بازنشستگان نیروهای مسلح است، در جهت صیانت از کارکرد این شرکت در سرمایه گذاری بورس این نامه را امضا کرده است.

نوبخت تصریح کرد: وزیر رفاه نیز بخاطر شرکت های مختلفی که در شستا وجود دارد و وزیر اقتصاد به عنوان رئیس شورای عالی بورس این نامه را امضا کرده است.

دفاع از وعده رئیس جمهور

سخنگوی دولت همچنین در واکنش به اینکه گفته شده است این نامه متضاد با وعده رئیس جمهور مبنی بر خروج از رکود بود، عنوان کرد: این نامه معطوف به بازار سرمایه است و فعالیت دولت طی ۲ سال در خصوص رکود مثبت بوده که این موضوع نیز مورد تایید همین وزرای محترم و افکار عمومی نیز است و حتی مقام معظم رهبری در دیدارشان با هیات دولت این اقدام مثبت دولت را تایید کرده‌اند و در عین حال توصیه داشتند که باید گام های بلندتری در خصوص خروج از رکود برداشته شود.

وی گفت: سخنان رئیس جمهور در خصوص خروج از رکود درست است و حتی وزرا در این نامه نیز اذعان داشتند که تبدیل رشد اقتصادی منفی ۸ درصد به ۳ درصد حاکی از رشد اقتصادی مثبت است، البته برای رونق اقتصادی نیازمند رشد بالای ۱۰ درصد هستیم و ما این رشد اقتصادی را به عنوان رشد مطلوب قبول نداریم.

رشد مثبت اقتصادی در ۳ ماهه اول سال ۹۴

نوبخت همچنین تاکید کرد: گزارش مقدماتی سازمان برنامه و بودجه که بر مبنای آمار مرکز آمار بسته شده، حاکی از رشد مثبت اقتصادی در ۳ ماهه اول سال است.

سخنگوی دولت در واکنش به اینکه گفته شده وزرا به رئیس جمهور دسترسی ندارند، اذعان کرد: آیا رئیس جمهور اینقدر مشغله برجام و مسائل بین المللی دارد که از مسائل اصلی و داخلی کشور مغفول است؟

وی با بیان اینکه رئیس جمهور سه‌شنبه‌ها و پنجشنبه‌ها با تیم اقتصادی دولت جلسه دارد، گفت: رئیس جمهور از صبح تا ظهر در این جلسات حضور دارد و برنامه های ستاد اقتصادی را می شنود.

نوبخت با اشاره به توقعات رئیس جمهور از سازمان مدیریت و برنامه ریزی اظهار کرد: رئیس جمهور برای خروج از رکود و سیاست مهار تورم از ما انتظاراتی دارد که این انتظارات در دو مرحله قابل تقسیم‌بندی است. یکی اینکه برنامه درستی داشته باشیم و دیگر آنکه با تخصیص در پرداخت اعتبارات عمرانی نسبت به فعال کردن بخش های اقتصادی عمل کنیم.

سخنگوی دولت افزود: رئیس جمهور همچنین بعد از بازگشت از سفر به سازمان ملل آخرین گزارش را از این سازمان در مورد پرداخت عمرانی پرسید؛ چراکه گفت «من قول داده بودم که یک هزار میلیارد تومان به طرح های عمرانی تخصیص دهیم».

وی همچنین با اشاره به انتظارات رئیس جمهور از رئیس بانک مرکزی در این جلسات نیز توضیح داد: سوالی که رئیس جمهور همیشه در این جلسات از آقای سیف داشته، این بوده که سیاست های خروج از رکود آیا باعث بسط پایه پولی شده است یا خیر؟ آیا موجب افزایش نقدینگی نشده است؟ آیا ثبات لازم در بازار ارز وجود دارد؟ و همیشه آقای سیف باید پاسخگوی رئیس جمهور در این جلسات باشد.

نوبخت گفت: همچنین طیب‌نیا نیز در مورد برنامه های اقتصادی باید پاسخگو باشد، همچنین در ارتباط با بازار سرمایه و بورس.

سخنگوی دولت یادآور شد: کسی که مدعی حفظ و صیانت دارایی های مردم در بازار سرمایه است، رئیس جمهور است.

وی اضافه کرد: کدام یک از ما وزرا می توانیم ادعا کنیم که طرح و برنامه ای برای مهار تورم و خروج از رکود داشته ایم که رئیس جمهور وقت نداشته حرف ما را بشنود؟ هر هفته بیش از ۴ ساعت وقت داریم برنامه هایمان را به رئیس جمهور منعکس کنیم.

همچنین ببینید

بحران شدید در صندوق‌های بازنشستگی

بیکاری، افزایش جمعیت زیرخط فقر، بحران در ۱۸ صندوق‌ بازنشستگی و آسیب‌های اجتماعی چهار ابرچالش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *