پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / پیش بینی / نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

یک اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر یکی از بخش‌های مهمی که در کشور باید اصلاح شود، قیمت ارز است چرا که با قیمت ارز فعلی تولید داخل ما نمی‌تواند رشد داشته باشد و ارز باید به سمت بالا تک نرخی شود.

چرا اصلاح نرخ ارز یک ضرورت فوری است؟

پویا جبل‌عاملی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز اظهار کرد: در حال حاضر نرخ آزاد کمتر از قیمت واقعی بلندمدت است، یعنی دولت به صورت بسیار مداخله‌گرانه باعث شده که نرخ ارز در یک سطح ثابت قرار بگیرد که این سطح از نظر من با تولید و رشد اقتصادی همخوانی ندارد.

او افزود: به تازگی در اخبار دیده می‌شود که دامداران مشهد، اصفهان و… به جایی رسیده‌اند که حتی دامداری برایشان مقرون به صرفه نیست. اکنون اگر شما لبنیات را از خارج وارد کنید حتی ارزان‌تر در می‌آید، این نشان‌دهنده این است که ما با این نرخ ارز داریم به جایی می‌رسیم که حتی هر کالایی را در نظر بگیرید، بتوانیم از خارج با قیمت پایین‌تر وارد کنیم.

این اقتصاددان در ادامه بیان کرد: در این شرایط تولید دیگر معنی‌دار نیست و همین یکی از عوامل ایجاد رکود است. سیاستگذاران باید تولید را معنادار کند، یعنی برای تولیدکننده داخلی صرف داشته باشد و بتواند با خارجی‌ها رقابت کند، اگر ما حرف از اقتصاد مقاومتی می‌زنیم، اگر حرف از تولید داخل می‌زنیم، اگر واقعاً منظور نظر ما این است که ایرانی‌ها کالای ایرانی مصرف کنند، یکی از بخش‌های مهمی که باید اصلاح شود، قیمت ارز است و با قیمت ارز فعلی تولید داخل ما نمی‌تواند رشد داشته باشد.

همچنین ببینید

️آشنایی با U-Turn و سرنوشت آن در پسابرجام

♦️چرخه معیوب مبادلات دلاری ♦️آشنایی با U-Turn و سرنوشت آن در پسابرجام ?یو-ترن (U-Turn) دلاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *