خانه / خبر / نرخ بیکاری نیمه اول ۹۲ را مهر اعلام می‌کنیم, پاسخ معنادار عادل آذر به وزیر کار

نرخ بیکاری نیمه اول ۹۲ را مهر اعلام می‌کنیم, پاسخ معنادار عادل آذر به وزیر کار

رئیس مرکز آمار ایران نسبت به انتقادات اخیر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر اینکه من نرخ بیکاری اعلامی را قبول ندارم و برهمین اساس، نمی دانم الان چقدر بیکار داریم، واکنش نشان داد و گفت: آمارهای اعلامی مرکز آمار طبق استانداردهای بین المللی است، زیرا ما باید پاسخگوی آنها نیز باشیم، ضمن اینکه اگر آمارهای مرکز آمار دستکاری شود به آبروی حرفه ای دستگاه لطمه وارد می شود و دستگاه هم آبروی نظام است.

نرخ بیکاری نیمه اول ۹۲ را مهر اعلام می‌کنیم

پاسخ معنادار عادل آذر به وزیر کار

ایران بها - نرخ بیکاری نیمه اول 92 را مهر اعلام می‌کنیم, پاسخ معنادار عادل آذر به وزیر کار, آمارهایمان طبق استانداردهای بین‌المللی است, وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی, رئیس مرکز آمار ایران, نرخ بیکاری اعلامی را قبول ندارم, تورم ناشی از اجرای مسکن مهر, اختلاف نرخ تورم مرکز آمار با بانک مرکزی, منبع : خبرگزاری مهر به گزارش خبرگزاری مهر، عادل آذر امروز در حاشیه هم اندیشی اجرای بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال مبنی بر اینکه اخیرا وزیر کار گفته است نرخ بیکاری اعلامی را قبول ندارم و برهمین اساس، نمی دانم دقیقا چقدر بیکار داریم، گفت: پاسخ من افراد و کارشناسانی که چنین نقدهایی را دارند، این است که آمارهای اعلامی مرکز آمار طبق استانداردهای بین المللی است، زیرا ما باید پاسخگوی آنها نیز باشیم.

ایران بها – رئیس مرکز آمار ایران افزود: در پاسخگویی به سازمان ملل تعاریف مختص به ایران کاربرد ندارد و باید تعاریف به سازمان بین المللی کار ملاک عمل قرار گیرد، در عین حال اعداد استخراجی ما باید قابل قیاس با اعداد سایر کشورها باشد.

وی خطاب به منتقدان گفت: منتقدان هر ساعت و هر زمانی را که برای اعلام نرخ بیکاری مدنظر قرار داشته باشند، می توانند محاسبه آن را در آمارهای مرکز آمار ایران کسب کنند، به عنوان مثال اگر فردی می گوید هشت ساعت کار باید در هفته مدنظر قرار گیرد، مرکز آمار ایران نرخ بیکاری بر اساس این رقم را محاسبه کرده است که معمولا رقم بدست آمده نیم درصد نسبت به ارقامی که براساس محاسبه یک ساعت کار در هفته بدست می آید، بیشتر است.

آمارهایمان طبق استانداردهای بین‌المللی است

آذر اضافه کرد: همچنین منتقدانی که ۱۶ ساعت کار یعنی دو روز کار در هفته را مدنظر قرار می دهند نیز می توانند آمارهای مربوط به نرخ بیکاری مدنظر خود را از مرکز آمار دریافت کنند که معمولا آمارهایی که بر اساس ۱۶ ساعت کار در هفته بدست می آید، بین ۰٫۷ درصد تا ۰٫۱ درصد به آمارهای یکساعت کار در هفته افزوده می شود.

رئیس مرکز آمار ایران ادامه داد: تمام کشورها در حوزه تعریف کار و کشورهایی که عضو سازمان ملل هستند، همین یکساعت کار در هفته را مدنظر قرار داده اند.

وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه آیا مرکز آمار محاسباتی در مورد میزان تورم ناشی از اجرای مسکن مهر داشته است، گفت: خیر، مرکز آمار چنین محاسبه ای را انجام نداده است.

اختلاف نرخ تورم مرکز آمار با بانک مرکزی چیست؟

آذر در پاسخ به این سئوالی مبنی بر اینکه دلیل اختلاف نرخ تورم مرکز آمار با بانک مرکزی چیست؟،تصریح کرد: تورم مرکز آمار تا پایان سال ۹۱ بیش از تورم بانک مرکزی بوده است. بانک مرکزی فقط تورم شهری را اعلام می کند، این در حالی است که مرکز آمار تورم روستایی را نیز اعلام می‌کند.

رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه تورم شهری محاسبه شده توسط مرکز آمار نسبت به تورم شهری اعلام شده توسط بانک مرکزی پایین تر است، در پاسخ به این سئوال که چرا تورم روستایی از شهری بالاتر است؟ گفت: افزایش قیمت به هر میزان به لحاظ ضریب بیشتر از شهرها، در روستاها خود را نشان می دهد.

وی در پاسخ به سئوال مبنی بر اینکه اما نرخ کالاها در روستاها پایین تر از شهرها است، اعلام کرد: قیمت‌ها در روستاها پایین تر است، مثلا اجاره ها در روستاها کمتر از شهرها است، اما وزن، اثر و تبعات هر ریال افزایش قیمت در روستاها نسبت به دهک‌های بالاتر بیشتر است. معمولا دهک‌های روستایی قابل قیاس به دهک‌های شهری به لحاظ درآمدی نیستند.

آذر در پاسخ به این سئوال که آیا نرخ رشد اقتصادی ۵٫۴ درصد اعلامی توسط مرکز آمار پیش از تغییر دولت آماده بود و مرکز آمار آن را اعلام نکرد؟ گفت: خیر، مرکز آمار اصول حرفه ای را رعایت می کند. ما یک دستگاه حاکمیتی متعلق به نظام هستیم و استقلال حرفه ای داریم. سوگند حرفه ای خورده ایم که ارقام صحیح باشد و به هیچ وجه هیچ چیزی در اعدادی که ما اعلام می کنیم، دخیل نیست، حتی مدیریت‌ها، دولت‌ها گروه ها و… نیز تاثیری در نرخ‌های اعلامی مرکز آمار ندارند.

رئیس مرکز آمار ایران با تاکید بر اینکه استقلال در مرکز آمار در رئیس آن متبلور می شود، گفت: مرکز آمار به محض اینکه هر نرخی آماده شود، بلافاصله آن را اعلام می کند تا آمارهای ما جزو حساب‌های رسمی و زودرس است و از نظر حرفه ای موظفیم اگر عددی نهایی، آماده و کنترل شد آن را کنترل کنیم. حتی یک روز نگه داشتن اعداد زیرپا گذاشتن اصول حرفه ای و بی احترامی به مردم تلقی می شود.

وی ادامه داد: معمولا نرخ رشد اقتصادی نیمه دوم هر سال تا پایان سال برای سال قبل اعلام می‌شود، این نرخ امسال در نیمه اول سال اعلام شد، این در حالی است که نرخ رشد اقتصادی سال ۸۹ دو سال پس از آن اعلام شده است، زیرا داده ها قطعی نبود.

آذر در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: تا پایان مهر ماه سال جاری نرخ بیکاری نیمه اول سال ۹۲ را اعلام می کنیم و هیچ گونه برآورد و پیش بینی از این نرخ ندارم، زیرا پیش بینی خلاف اصول کار مرکز آمار است.

رئیس مرکز آمار ایران خاطر نشان کرد: اگر آمارهای مرکز آمار دستکاری شود به آبروی حرفه ای دستگاه لطمه وارد می شود، دستگاه هم آبروی نظام است، زیرا به مثابه ویترین نظام عمل می کند.

پیش از این، عی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آمارهای دستکاری شده و نادرست در سال‌‌های اخیر اشاره کرده و گفته بود: از لحاظ بهره‌ وری شرایط خوبی نداریم و من الان نمی‌ دانم دقیقا چقدر بیکار در کشور وجود دارد چرا که پایه‌ های آماری جابه‌ جا شده است.

همچنین ببینید

خلاصه چهارمين نشست دانش اقتصاد توسعه

ايران در دام كودكي توسعه افتاده است بايد براي ٢ نسل كمربندها را سفت كنيم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.