خانه / آمار / نرخ تورم به شرط کنترل انتظارات تورمی تک رقمی می‌شود

نرخ تورم به شرط کنترل انتظارات تورمی تک رقمی می‌شود

مشاور اقتصادی رئیس جمهوری گفت: اگر انتظارات تورمی روند کاهنده خود را حفظ کند و سیاست انضباط پولی و مالی نیز استمرار داشته باشد، تورم تا سال ۹۵ تک رقمی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود نیلی در همایش تحولات پیش روی حرفه حسابداری و مالی، در دوره گذار به محیط کسب و کار بین المللی افزود: آنچه باعث کاهش ۲۴ درصدی تورم در مدت هشت ماه طی سال گذشته شد، کنترل انتظارات تورمی در جامعه از یک سو و کنترل رشد پایه پولی از سوی دیگر بود و اگر همین دو شرط در سال ۹۳ ادامه یابد، می توان امیدوار بود تورم در سال ۹۵ تک رقمی شود.

نیلی، کاهش ۲۴ درصدی تورم در مدت هشت ماه را یک رکورد دانست و ادامه داد: با این حال همچنان ایران در زمره سه کشور دارای تورم بالا در جهان است. در اقتصاد ایران همواره تورم مزمن و دو رقمی باعث شده است، دولت ها در چهار بازار مهم ارز، پول، انرژی و کار مداخله کنند که این مداخله همیشه باعث باز تولید تورم شده است.

مشاور اقتصادی رئیس جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر کلیدی ترین عامل کنترل تورم، انتظارات تورمی در جامعه است، گفت: اگر انتظارات تورمی کاهنده باشد نقدینگی به جای ورود به بازار کالاهای بادوام مثل طلا و مسکن و ارز جذب بازارهای مالی می شود و هم تقاضا برای این کالاها کاهش می یابد و هم منابع مالی برای سرمایه گذاری افزایش می یابد.

وی افزود: عامل مهم دیگر کنترل تورم، کنترل پایه پولی است، به طوری که دولت توانست با کاهش رشد پولی از ۲۷٫۵ درصد سال ۹۱ به ۱۴ درصد در سال ۹۲ تورم را کاهش دهد.

همچنین ببینید

نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

یک اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر یکی از بخش‌های مهمی که در کشور باید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.