پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بانک و بیمه / نرخ سود بلندمدت‌ها قطعا تغییر می‌کند

نرخ سود بلندمدت‌ها قطعا تغییر می‌کند

مدیرعامل بانک مهر اقتصاد با اشاره به اینکه بانک‌ها برای تعیین تکلیف نرخ سود سپرده‌ها منتظر ابلاغیه نهایی هستند، گفت: منطقی است بین‌نرخ سود بانک‌های خصوصی و دولتی فاصله یکی- دو درصدی وجود داشته باشد.

روز گذشته بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در جهت ساماندهی نرخ سود بانکی با تعیین نرخ سود در دامنه ۱۰ تا ۲۱ درصد توافق کردند.

بر این اساس نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت ۱۰ درصد، ۳ ماهه ۱۴ درصد، ۶ ماهه ۱۶ درصد و یک ساله و بیشتر ۲۱ درصد تعیین شده است.
نرخ سود بلندمدت‌ها قطعا تغییر می‌کندمحمد تقی نتاج در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی فارس اظهار داشت: هنوز دستورالعملی نهایی به بانک‌ها ابلاغ نشده است.
وی در عین حال در پاسخ به اینکه چرا نرخ سود سپرده‌های یک تا ۵ ساله ۲۱ درصد دیده شده است، گفت: به نظر من این یک سیاست موقت برای شرایط فعلی است و در بلند مدت تغییر می‌کند.
به گفته نتاج طبیعتا نرخ سود سپرده‌های بلندمدت‌تر و ۵ ساله بر اساس ریسکی که سپرده‌گذار برای بلند مدت می پذیرد باید متفاوت باشد. نرخ سود سپرده به ماندگاری آن و اینکه نزد بانک  دولتی یا خصوصی باشد برمی‌گردد.
مدیرعامل بانک مهر اقتصاد از پیش‌بینی یکسان نرخ سود‌ سپرده بانک‌های دولتی، خصوصی و موسسات انتقاد کرد و گفت: این تصمیم مشکل ایجاد خواهد کرد.
وی توضیح داد: در بحث‌های مالی دو مقوله ریسک و بازده مطرح است و هر چه ریسک بالاتر باشد بازده سود پائین‌تر است.
نتاج خاطرنشان کرد: با توجه به تفاوت ریسک موسسات و بانک‌های دولتی طبیعتا نرخ سود بانک‌های دولتی باید یکی- دو درصد پائین تر از موسسات و بانک‌های خصوصی باشد در این صورت تمام سپرده‌ها جذب بانک‌های دولتی می‌شود.
وی ابراز امیدواری کرد در ابلاغیه نهایی نرخ سود سپرده‌ها این مشکل حل شود.
مدیرعامل بانک مهر اقتصاد همچنین در پاسخ به اینکه آیا بانک مرکزی در توافق جدید نرخ سود سپرده ها مشارکت داشته است، گفت: بانک مرکزی قطعا برای این دامنه به تشکل‌های بانکی مانند کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌ها توجه داشته است.

همچنین ببینید

کاهش نرخ سود بانکی، منابع پولی بانکها باید به کدام سمت هدایت شود؟

ایسنا به نقل از یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به کاهش سود سپرده‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *