پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / تحلیل اقتصادی / نمی‌توان به اثرات رفاهی بودجه امیدوار بود؟

نمی‌توان به اثرات رفاهی بودجه امیدوار بود؟

?چرا نمی‌توان به اثرات رفاهی بودجه امیدوار بود؟

?خلاصه یادداشت علی مزیکی (اقتصاددان) در تجارت فردا
✅تابع رفاه اجتماعی در حقیقت مورد هدف سیاستمدار در هر کشوری است و ممکن است از کشوری با کشور دیگر فرق کند.
✅ امروزه بر اساس هر نوع تابع رفاهی پر‌واضح است که همه دولت‌ها اصولاً بایستی یک چتر حمایتی داشته باشند. اما مساله این است که هر کشور و دولتی در مورد ابعاد این چتر حمایتی و اینکه این چتر بر سر چه گروه‌هایی قرار بگیرد، نگاه متفاوتی دارند.
✅در مساله رفاه می‌توان به دو نکته اصلی بیشتر توجه کرد؛ اولین مساله هدف‌گیری گروه‌هاست. یعنی بودجه‌های رفاهی باید به‌گونه‌ای تخصیص یابند که دقیقاً به گروه هدف برسند. نکته دیگر هم بحث توانمندی است. یعنی بودجه رفاه باید به گونه‌ای و در جهتی هزینه شود که کمک کند افراد تحت حمایت به مرور توانمند شوند و بتوانند از زیر چتر حمایتی خارج شوند.
✅اما مساله رفاه در ایران با چند مشکل مواجه است؛ یا ابعاد تابع رفاه مشخص نیست یا اینکه ابعاد آن مشخص است اما دولت‌ها به دلایل سیاسی و نگاه کوتاه‌مدت‌شان به آن عمل نمی‌کنند. نکته مهم‌تر اما نشت بودجه‌های رفاه در ایران است. دولت‌ها چون با انگیزه‌های کوتاه‌مدت عمل می‌کنند، اصولاً نه طرحی برای اجرای برنامه‌های رفاه دارند و نه قبل و بعد از اجرا، مطالعاتی در مورد ثمربخشی این اقدامات انجام می‌دهند.
✅به جرات می‌توان گفت پرداخت یارانه‌ها به شکل کنونی منجر به ایجاد رفاه در جامعه و بین اقشار نیازمند نمی‌شوند. شاید در ابتدای اجرای این طرح، پرداخت یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ تومانی به افراد خانوار رقم قابل توجهی بود اما الان این رقم ارزش واقعی خود را از دست داده است.
✅مشکل اصلی در این حوزه هم این است که ما نتوانستیم جامعه هدف یارانه‌ها را به درستی شناسایی کنیم. شیوه شناسایی جامعه هدف از ابتدا درست نبود و اکنون هم تغییر این جامعه هدف بسیار سخت شده چون یارانه‌ها جنبه کاملاً سیاسی پیدا کرده است.
✅آیا کاهش درآمدهای نفتی بر رفاه اثر می‌گذارد؟ مساله این است که معمولاً درآمدهای نفتی در ایران به طور کارآمدی استفاده نشده که حالا در نبود یا کاهش درآمدهای نفتی نگران کاهش بودجه بخش‌های مختلف و از جمله بودجه رفاه باشیم. اتفاقاً دولت قبلاً که پول بیشتری داشت، هدررفت هزینه‌هایش بیشتر بود اما الان که درآمدش کمتر شده و با‌تدبیرتر نیز هست ممکن است در اثر کاهش درآمدهای نفتی به فکر کاهش هدررفت باشد. بسیاری از هزینه‌های دولت در ایجاد رفاه ناکارآمد بوده. اما شاید این زمان فرصتی باشد که نشتی بودجه رفاه گرفته شود.

همچنین ببینید

کاهش نرخ سود بانکی و پایین آمدن تورم باعث رونق می شود؟

نرخ سود بالا تنها علت بروز تنگنای مالی نیست «اگر در بلندمدت نرخ تورم نقطه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *