پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / آخرین قیمت / نگران کاهش نرخ ارز نیستیم

نگران کاهش نرخ ارز نیستیم

ایران بها – نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه نگران کاهش نرخ ارز نیستیم، گفت: میزان صادرات نفت و میعانات آن افزایش یافته است از این رو نگران کاهش نرخ ارز نیستیم.
غلامرضا تاجگردون در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، دراین باره که بانک مرکزی ارز رسمی را ۲۵۵۰ تومان قیمت گذاری و به فروش رسانده است، گفت:‌ بانک مرکزی می تواند متناسب با شرایط اقتصادی نرخ ارز را تعدیل کند و ما نگران کاهش نرخ نیستیم.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی افزود: این که بخشی از درآمدهای دولت به دلیل کاهش نرخ ارز محقق نمی‌شود حرف درستی است اما این کسری با افزایش میزان صادرات میعانات نفتی افزایش می یابد از این رو کسری بودجه محسوس نخواهیم داشت.

گفتنی است با گذشت دو ماه از سال جاری، بانک مرکزی ارز رسمی را حدود ۲۵۵۰ تومان قیمت‌گذاری و به فروش رسانده که ۱۰۰ تومان کمتر از رقم نرخ محاسباتی بودجه است.

بر اساس محاسبات کارشناسان میانگین روزانه فروش نفت و مشتقات نفتی معادل روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز تعیین و دریافت ۱۰۰ دلار در هر بشکه در نظر گرفته شده است. با کسر سهم ۲۹ درصدی صندوق توسعه ملی، ۱۴٫۵ درصد سهم شرکت ملی نفت و ۲ درصد مناطق محروم، درآمد دولت از محل فروش نفت در این مدت ۴ میلیارد و ۸۸۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده است.

بر این اساس فروش نفت با ارز ۲۶۵۰ تومان ۱۲ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان و با ارز ۲۵۵۰ تومان که تاکنون توسط بانک مرکزی به فروش رسیده ۱۲ هزار و ۴۵۲ میلیارد تومان بوده است. بدین ترتیب تاکنون از محل مابه‌التفاوت ۱۰۰ تومانی نرخ ارز ۴۸۸ میلیارد تومان کسری بودجه ایجاد شده است.

البته این محاسبات با فرض فروش نفت معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز است و در صورت عدم تحقق این رقم میزان کسری بودجه هم بیشتر می‌شود

همچنین ببینید

جدول قیمت سکه و ارز روز چهارشنبه ۷ بهمن ۹۴

جدول قیمت انواع سکه و ارز در بازار روز چهارشنبه منتشر شد. به گزارش خبرنگار مهر، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *