پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بین الملل / نیویورک تایمز: شواهد نشان می‌دهد توافق نهایی با ایران دست‌یافتنی است

نیویورک تایمز: شواهد نشان می‌دهد توافق نهایی با ایران دست‌یافتنی است

پس از یک دوره ابراز بدبینی منابع غربی، روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله خود اعلام کرد دورنمای دستیابی به توافق جامع میان ایران و ۱+۵ تا پایان تیر ماه «امیدوار کننده» است.

این روزنامه که به‌نوعی نظرات طیف نخبه حاکم را بیان می‌کند، با اشاره به اقدام ایران در از بین بردن تقریباً کامل ذخیره مواد ۲۰ درصد خود و متوقف کردن غنی‌سازی تا این سطح، و همچنین اعلام آمادگی ایران برای بازطراحی راکتور اراک، گفته است که این نشانه‌ها امیدوار کننده است.

این روزنامه می‌نویسد: با توجه به پیشرفت‌های مداوم مذاکرات و اعلام این مطلب که سرمایه گذاری در این روند ارزش خطر کردن را دارد، تردیدها درمورد نتیجه‌بخش بودن مذاکرات رنگ می‌بازد.

نیویورک تایمز درباره غنی‌سازی ۲۰ درصد ایران می‌نویسد: « نگران کننده‌ترین بخش از برنامه هسته‌ای ایران توانایی این کشور در غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد بوده است. ایران تولید این درجه از سوخت را در سال ۲۰۱۰ آغاز کرد. پس از آن مقامات غربی تحریم‌های این کشور را تشدید کردند و در سال ۲۰۱۲ بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با نشان دادن یک نقاشی در سازمان ملل سعی کرد تهدید ایران را به ترسیم کشد. تا سال ۲۰۱۳ اعتقاد بر این بود که ایران برای دستیابی به اورانیوم کافی به‌منظور تولید یک سلاح هسته‌ای به یک یا دو ماه زمان نیاز دارد، اما سرانجام اوضاع آرام شد. در بیستم ژانویه ایران براساس توافقنامه موقت با گروه پنج به‌علاوه یک، غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف کرد. اوایل این ماه آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد که ایران گام را از این هم فراتر نهاده و ذخیره اورانیوم غنی‌شده ۲۰درصدی خود را تا ۷۵ درصد کاهش داده است».

این روزنامه آمریکایی نشانه مثبت دیگر را آمادگی ایران برای مصالحه درباره اراک اعلام کرده و نوشته است: «نکته روشن دیگری که احتمال دارد ایجاد شود، پیشنهاد علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درمورد طراحی مجدد رآکتور آب سنگین اراک است به‌گونه‌ای که از اورانیوم با خلوص پائین‌تر استفاده و مقدار محدودتری پلوتونیوم تولید کند. شاید صالحی زمانی که به تلویزیون دولتی کشورش گفت مسئله اراک یکی از مسائل اصلی بوده که تقریباً حل و فصل شده، خیلی خوشبین بوده است. غرب خواستار تعطیلی کامل تأسیسات اراک است. اما این پیشنهاد که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم در ماه مارس آن را مطرح کرد، می‌تواند زمینه سازش را فراهم کند».

نیویورک تایمز همچنین خبر داده برداشت آمریکا این است که ایران می‌خواهد با تهیه یک گزارش جامع به ادعاهایی که درباره وجود یک برنامه هسته‌ای نظامی در این کشور مطرح شده پاسخ بدهد.این در حالی که اطلاعات «ایران هسته‌ای» نشان می‌دهد ایران موضع خود درباره ساختگی بودن این ادعاها را تعدیل نکرده و به‌طور کلی درباره حوزه نظامی خود مذاکره نخواهد کرد.

همچنین نیویورک تایمز نوشته است که اگر هدف آمریکا تعدیل رفتار ایران در حوزه‌های منطقه‌ای و حقوق بشر است، یک توافق هسته‌ای به این موضوع کمک خواهد کرد.در مجموع نتیجه گیری این روزنامه این است که توافق جامع با ایران دست یافتنی است

همچنین ببینید

استقبال جهانی از اجرایی شدن برجام/ رویدادی تاریخی در دیپلماسی

شخصیت های سیاسی و مقامات کشورهای مختلف از اجرای برجام بعد از نشست مشترک ظریف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *