خانه / بازار / وام مسکن ۴۵ میلیون تومانی بگیرید

وام مسکن ۴۵ میلیون تومانی بگیرید

ایران بها – افزايش سقف تسهيلات مسكن، انتقال «وايران» به بازار معاملات بورس، معارفه شركت «هلدينگ دارويي تامين» و همچنين آغاز پذيره‌نويسي اوراق اجاره «رايتل» از مهم‌ترين اخباري بود كه چهارشنبه‌اي متفاوت را براي فرابورس رقم زد.

وام مسكن ۴۵ ميليون تومانی بگيريد

به گزارش «دنياي اقتصاد»، با مصوبه شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن به ۳۵ میلیون تومان افزایش یافت و متقاضیان می‌توانند از محل اوراق گواهی حق‌تقدم از این میزان وام استفاده کنند.
در حال حاضر قیمت هر برگ اوراق حق‌تقدم (اوراق تسهیلات مسکن) در فرابورس حدود ۳۸ هزار تومان است. با هر برگ اوراق حق‌تقدم می‌توان ۵۰۰ هزار تومان وام دریافت کرد و یک میلیون تومان وام حدود ۸۰ هزار تومان هزینه دارد. به عبارت دیگر برای دریافت وام ۳۵ میلیون تومان خرید یا ساخت مسکن متقاضی باید با مراجعه به فرابورس ۲ میلیون و هشتصد هزار تومان پرداخت كرد. البته با توجه به مصوبه شورای پول و اعتبار، متقاضیان واجد شرایط سایرحساب‌های تعهدی بانک مسکن نیز می‌توانند علاوه بر سقف وام قبلی با خرید از اوراق گواهی حق‌تقدم، مابه‌التفاوت ۱۵میلیونی را نیز دریافت کنند.
این متقاضیان واجد شرایط نیز باید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اوراق حق‌تقدم خریداری کنند تا بتوانند از مابه‌التفاوت ۱۵ میلیون تومانی بهره‌مند شوند.
بر‌اساس این گزارش، روز گذشته قیمت هر برگ اوراق حق‌تقدم (اوراق تسهیلات مسکن) آذرماه سال‌جاری ۳۷ هزار و ۸۶۵ تومان بود و قیمت هر برگ اوراق تسهیلات مسکن خرداد ماه ۹۲ به ۳۷هزار و ۷۸۹ تومان افزایش یافت.
امسال قیمت اوراق حق‌تقدم به دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن افت شدیدی داشته، در حالی که سال ۹۰ به واسطه رونق بازارمسکن قیمت هر برگ اوراق به ۱۰۰ هزار تومان نيز رسید، اين در حالي است كه قیمت اوراق حق‌تقدم سال گذشته کاهش یافت و بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان در نوسان بود.
در اين خصوص رسول شريفي، مدير روابط عمومي فرابورس در گفت‌وگو با «دنياي اقتصاد» اظهار كرد: مصوبه جديد شوراي پول و اعتبار مبني بر افزايش تسهيلات مسكن به احتمال زياد هفته آينده از طريق بانك مركزي به بانك مسكن ابلاغ خواهد شد كه پس از اعلام اين ابلاغيه افزايش وام خريد مسكن از ۲۰ به ۳۵ ميليون تومان اجرا خواهد شد. وي ادامه داد: طبق اين مصوبه وام خريد و ساخت مسكن معادل ۳۵ ميليون تومان و همچنين وام جعاله و تعميرات مسكن نيز ۱۰ ميليون تومان است كه بدين ترتيب هر فرد مي‌تواند در مجموع ۴۵ ميليون تومان وام دريافت كند.
شريفي خاطرنشان كرد: تمام سازوكارها براي خريد اوراق تسهيلات مسكن و دريافت وام مزبور مانند قبل بوده و همچنين سود و بازپرداخت آن تغييري نكرده است. وي تصريح كرد: البته ممكن است بانك مسكن در اظهارنظرهاي خود در اين خصوص سازوكار جديدي را براي آن ابلاغ كند اما در حال حاضر شرايط قبلي حاكم است.
شريفي ادامه داد: درپی مصوبه جدید شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش تسهیلات مسکن، معاملات اوراق امتیاز تسهیلات مسکن و مراجعه متقاضیان تشدید شده است. از سوی دیگر برخی افراد سودجو از ناآگاهی مردم سوء‌استفاده می‌کنند و با گرفتن مبالغ کلان، اوراق مسکن را برای آنها از فرابورس خریداری می‌کنند و مردم نیز که اطلاع کاملی از فرایند خرید این اوراق ندارند به ‌جای مراجعه به کارگزاری‌های عضو فرابورس با مراجعه به این اشخاص و پرداخت چند صد هزار تومان کارمزد، اوراق تسهیلات مسکن را دریافت می‌کنند. وی ادامه داد: فرابورس بارها از راه‌های مختلف و تبلیغات متنوع به مردم تاکید کرده است برای خرید این اوراق، به هیچ وجه به بنگاه‌ها مراجعه نکرده و به شرکت‌های کارگزاری مراجعه کنند.
شریفی اظهار كرد: شرکت فرابورس با همکاری سازمان بورس و بانک مسکن، از سال ۸۹ زمینه ساز و میزبان معاملات امتیاز تسهیلات مسکن بوده و طی سه سال در تامین مالی بیش از ۶هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی نقش بسزایی ایفا کرده و در پی مصوبه اخیر با دور جدیدی در تثبیت جایگاه این مهم و افزایش سهم در خانه‌دار شدن مردم مواجه شده است.
وی خاطرنشان کرد: این فصل تازه با مصوبه اخیر شورای پول واعتبار مبنی بر افزایش تسهیلات مسکن از ۲۰۰ به ۳۵۰ میلیون ریال و وام جعاله از ۵۰ به ۱۰ میلیون ریال و همچنین تخصيص وام ازدواج ۵۰۰ ميليون ريالی زوجین روي يک واحد مسکوني همراه شد، این مصوبه علاوه براینکه موجب رشد بهای امتیاز تسهیلات مسکن در فرابورس شده، متقاضیان زیادی را روانه بازار فرابورس و شرکت های کارگزاری کرده است.
به گفته شریفی، در صورتی که متقاضی کد سهامداری نداشته باشد در قدم اول باید با مراجعه به کارگزاری درخواست صدور کد بدهد که یکی، دو روز هم این موضوع زمان می‌برد. در مجموع حدود پنج روز در سیستم فرابورس زمان لازم است تا یک فرد اوراق تسهیلات مسکن را دریافت کند. اما اینکه پس از آن چقدر زمان می‌خواهد تا فرد با ارائه اوراق به بانک مسکن تسهیلات دریافت کند مربوط به بانک است. براساس این گزارش، طبق مصوبه جدید، سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن وام  به ۳۵۰میلیون ریال افزایش یافت که با خرید ۷۰ عدد اوراق و به ارزش اسمی هر برگه ۵ میلیون ریال می‌توان وام ۳۵۰ میلیون ریالی را از بانک مسکن دریافت کرد.

همچنین ببینید

خروج از ركود از رهگذر رونق بازار مسكن!؟

اين روزها مرتبا در مصاحبه هاي سياستگذاران بخش مسكن ميخوانيم و ميشنويم كه اگر بخش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.