خانه / خبر / واگذاری‌های امسال بابت رد دیون دولت بود

واگذاری‌های امسال بابت رد دیون دولت بود

ایران بها – از ابتداي سال جاري تا پايان آذر، ۱۵۰ هزار و ۲۶۷ ميليارد ريال سهم دولتي واگذار شده كه ۸/۸۱ درصد آن بابت ردديون دولت بوده است.

۸۱ درصد واگذاري‌هاي امسال بابت رد ديون دولت بود

به گزارش خبرگزاري تسنيم، آمار واگذاري سهام شركت‌هاي دولتي از ابتدا تا پايان آذر امسال نشان مي‌دهد ۱۵۰ هزار و ۲۶۷ ميليارد ريال سهم دولتي فروخته شده كه از اين ميزان ۱۱۳ هزار و ۷۰۲ ميليارد ريال در بورس، ۱۰ هزار و ۳۰۸ ميليارد ريال سهم از طريق مزايده و ۲۶ هزار و ۲۵۷ ميليارد ريال در فرابورس به فروش رسيده است.

بر اساس اين گزارش، از ۱۵۰ هزار و ۲۶۷ ميليارد ريال سهم دولتي واگذار شده در كارنامه ۹ ماهه خصوصي سازي، ۷۲ هزار و ۲۸۹ ميليارد ريال واگذاري به بخش غيردولتي صورت گرفته است كه تنها ۲۷ هزار و ۳۰۴ ميليارد ريال آن به افراد حقيقي و حقوقي خصوصي رسيده است و ۴۴ هزار و ۹۸۴ ميليارد ريال ديگر، واگذاري به بخش خصوصي بوده كه منابع حاصل از آن بابت ردديون دولت به دستگاه‌هاي طلبكار پرداخت شده است.
همچنين در گزارش ۹ ماهه عملكرد سازمان خصوصي‌سازي آمده است: ۷۷ هزار و ۹۷۸ ميليارد ريال نيز در اين مدت به نهادهاي عمومي غيردولتي بابت ردديون دولت واگذار شده است. آمار ۹ ماهه واگذاري‌ها به تفكيك شركت مادر تخصصي نيز در اين مدت نشان مي‌دهد، سهم شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از واگذاري‌هاي سال‌جاري ۲ هزار و ۷۲۷ ميليارد ريال، سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران ۴۶ هزار و ۷۹۹ ميليارد ريال و شركت ملي صنايع پتروشيمي ۹۱ هزار و ۴۶۱ ميليارد ريال بوده است.
همچنين ۴۶۴ ميليارد ريال سهم دولتي به وكالت از وزارت امور اقتصادي و دارايي، ۵ هزار و ۹۹۱ ميليارد ريال سهم به وكالت از شركت مادر تخصصي توانير، ۲ هزار و ۳۳۶ ميليارد ريال به وكالت از توليد محصولات كشاورزي، دامي و منابع طبيعي و ۶۹ ميليارد ريال سهم به وكالت از سوي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران در مدت زمان ياد شده واگذار شده است.

همچنین ببینید

خلاصه چهارمين نشست دانش اقتصاد توسعه

ايران در دام كودكي توسعه افتاده است بايد براي ٢ نسل كمربندها را سفت كنيم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.