پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بازار / پیش‌بینی روزنامه‌ها از آینده بازار مسکن و ارز

پیش‌بینی روزنامه‌ها از آینده بازار مسکن و ارز

دنیای اقتصاد در مطلبی با تیتر «علامت از آینده بازار مسکن» نوشته: تحولات قیمتی در بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن، نوعی پیش‌نشانگر برای بازار معاملات مسکن به حساب می‌آید؛ به این معنی هر نوع کاهش قابل ملاحظه یا جهش در قیمت اوراق مسکن، می‌تواند به معنای احتمال وقوع نوساناتی مشابه در معاملات ۳ تا ۵ ماه آینده بازار مسکن باشد. این نوع رابطه زمانی و تأثیرگذاری مستقیم تحولات اوراق مسکن بر قیمت مسکن از آنجا ناشی می‌شود که افرادی که مثلا در مهرماه امسال به‌عنوان متقاضی دریافت اوراق، به فرابورس مراجعه کرده و بسته ۹۰تایی اوراق را خریداری می‌‌کنند، بین یک تا حداکثر دو فصل طول خواهد کشید که اوراق به وام ۴۵میلیون تومانی تبدیل شده و به دست خریدار مسکن برسد.
این فاصله زمانی که عمدتا به برخی بوروکراسی‌های اداری، استعلام، تحویل مدارک و… مربوط می‌شود، حجم تقاضای خرید اوراق در مهر را از اوایل زمستان وارد بازار خرید آپارتمان می‌کند. خیلی از کسانی که در ماه مهر متقاضی اوراق شده‌اند، ممکن است آپارتمان موردنظر خود را در‌‌ همان زمان انتخاب کرده باشند؛ اما معامله قطعی، بعد از تبدیل اوراق به وام انجام خواهد شد.

به این ترتیب با توجه به اینکه در مهرماه امسال، قیمت اوراق تسهیلات خرید مسکن، با شیب قابل‌ملاحظه و کم‌سابقه‌، حدود ۱۰ درصد نسبت به اواخر شهریور افت کرد و اولین ریزش به زیر کانال ۹۰ هزار تومان ـ قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰هزار تومانی- بعد از حداقل ۳ ماه محسوب می‌شود، می‌توان این طور نتیجه‌گیری کرد که قیمت مسکن نیز در ماه‌های آینده با احتمال کاهش، روبه‌رو می‌شود. این نتیجه‌گیری از آنجا تقویت می‌شود که در مهر امسال، تقاضای خرید اوراق، بعد از ۸ ماه، از میزان عرضه اوراق، کمتر شد؛ بنابراین کاهش تقاضای وام خرید اوراق، خود را در ماه‌های آینده به شکل کاهش تقاضای خرید مسکن نشان می‌دهد.

همچنین ببینید

تورم افزایشی شد ، گرانی های بیشتر در راه است؟

نگاهی به آمارهای تورم تولید کننده در پایان سال ۹۶ نشان میدهد، با افزایش این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *