پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بازار / پیش بینی آینده صنعت خودرو در سال ۹۳

پیش بینی آینده صنعت خودرو در سال ۹۳

ایران بها – صنعت خودرو که در چند سال گذشته تحت تاثیر افزایش واردات خودروهای خارجی و بالارفتن هزینه تولید در سایه حذف یارانه حامل های انرژی بوده روزهای مبهمی را در سال آینده پیش رو خواهد داشت

ایران بها - پیش بینی بازار خودرو در سال 93, پیش بینی بازار خودرو, پيش بيني بازار خودرو, پیش بینی بازار خودرو در ایران, پیش بینی بازار خودرو در سال, پیش بینی قیمت خودرو پراید, پیش بینی قیمت خودروهای وارداتیقیمت ها به بنزین گره خورده است

در حالی که تمام بخش های اقتصاد ایران در انتظار روشن شدن نتایج مذاکرات هسته ای برای ادامه راه است اما در ماه های آینده برخی تحولات داخلی نیز بر بازارهای سرمایه گذاری و تولید کشور تاثیرخواهد گذاشت.

اگرچه با روی کارآمدن دولت یازدهم و کاهش نرخ ارز امید به کاهش قیمت ها و کمتر شدن التهاب در بازارهای اصلی بیشتر شد اما اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها که به گفته مسوولان از اردیبهشت سال ۱۳۹۳ آغاز خواهد شد می تواند زمینه ساز افزایش دوباره قیمت ها و گران شدن هزینه تولید باشد.

پیش بینی آینده صنعت خودرو در سال ۹۳

در این میان صنعت خودرو که در چند سال گذشته تحت تاثیر افزایش واردات خودروهای خارجی و بالارفتن هزینه تولید در سایه حذف یارانه حامل های انرژی بوده روزهای مبهمی را در سال آینده پیش رو خواهد داشت.

به اعتقاد کارشناسان اجرایی شدن مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها که همراه با افزایش  دوباره قیمت حامل های انرژی خواهد بود صنعت خودروسازی را ناگزیر به گران کردن قیمت تما شده محصولات می کند.

 بر اساس یک سناریو که روی میز دولت است قیمت حامل های انرژی در مرحله دوم به صورت جهشی و شدید افزایش خواهد یافت که این صنعت کشور را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از سویی دیگر صنعت خودرو که روز به روز در رقابت با محصولات خارجی کم توان تر می شود ظرفیت افزایش دوباره قیمت ها را نخواهد داشت.

در دو سال گذشته کاهش تعرفه​ها موجب افزایش واردات خودروهای خارجی شده است که این به کم رونق شدن بازار خودروهای داخلی منجر شده است. در این شرایط کارشناسان پیش بینی می کنند که در صورت افزایش هزینه های تولید قیمت خودورهای داخلی افزایش چندانی نخواهد یافت. با این حال به نظر می رسد که صنعت خودروی ایران در سال ۱۳۹۳ همچنان در تنگنا باقی بماند. علی جزایری، استاد دانشگاه علم و صنعت در مورد وضعیت صنعت خودرو در ایران معتقد است که این صنعت ارزش افزوده ندارد و تا زمانی که تولیدات خودرو در تیراژ بالا انجام نشود به ارزش افزوده نخواهد رسید.

به گفته او زمانی صنعت خودرو در ایران داری ارزش افزوده می شود که یالانه بیش از یک میلیون دستاه خدور تولید کند، این در حالی است که در برخی روزهای سال گذشته مجموع تولیدات صنعت خودرو به ۲۰۰ دستگاه هم نمی رسید.

جزایری معتقد است که دولت باید وارد میدان شود و بسته های حمایتی حساب شده در اختیار خودروسازان قرار دهد و نظارت کند که این بسته های حمایتی در راستای تولید بهینه مصرف شود. در این صورت امکان صادرات خودورهای ایرانی نیز وجود خواهد داشت. این استاد دانشگاه همچنین به مطلوب نبودن کیفیت خودرو در ایران اشاره می کند و می گوید تا زمانی که مشتریان از کیفیت خودروهای داخلی ناراضی هستند، افزایش قیمت خودرو چندان امکان پذیر نخواهد بود.

همچنین ببینید

بالاترين سوددهی، افزايش قيمت در سال ٩٧ در کدام بازارهاست؟

داشتن یک کسب و کار پرسود برای همه افراد جویای شغل یک دغدغه محسوب میشود، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.