پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / آمار / پیش بینی رکود تورمی در تابستان امسال !!!

پیش بینی رکود تورمی در تابستان امسال !!!

ایران بها – پیش بینی مهدی تقوی از تورم تابستان امسال: منتظر یک رکود تورمی دیگر باشید – دولت باید از سرمایه دارانی که ۱۲۵ برابر بیشتر از قشر متوسط جامعه درآمد دارند مالیات دریافت کند. این وضوع را بارها به عنوان کارشناس اقتصادی و کسی که ۴۳ سال است تدریس می کنم عنوان کرده ام.

خبر آنلاینX خبرآنلاینX رکود تورمیX رکود تورمی بازار مسکنX پیش بینی تورم سال 93X پیش بینی تورم در سال 93X پیش بینی تورم در ایرانX پیش بینی تورمX پیش بینی تورم 93X پیش بینی تورم ایرانX پیش بینی تورم در سال 1393X پیش بینی تورم فاز دوم هدفمندی یارانه هاموسسه بیزینس مانیتور در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که امسال رشد اقتصادی کشور ۸/۲ درصد و نرخ تورم ۲۲ درصد باشد. پیش بینی که از نگاه کارشناسان بسیار ایده ال است. مهدی تقوی، تحلیلگر اقتصادی بر این باور است که دولت مقدمات را برای کاهش نرخ تورم مهیا نکرده است .

از نظر شما آیا تازه ترین پیش بینی بیزینس مانیتور به واقعیت تبدیل می شود؟

به هیچ عنوان این پیش بینی را قبول ندارم. زیرا با سیاستی که آقای روحانی در پیش گرفته است به هیچ عنوان تورم پایین نمی آید. این نوع پیش بینی ها نشات گرفته است از افرادی که در کشور خودمان زندگی می کنند. مثلا فردی ایرانی در یک کشور دیگر از اوضاع اقتصادی داخل کشور می گوید که وضع مردم بسیار خوب است، نرخ رشد ما به زودی بالای ۴ درصد میرود و تورم هم ۲۰ درصد می شود و بیزینس مانیتور نیز طبق گفته های اقتصادانان راست گرا این پیش بینی اشتباه را ارائه می کند. اگر زمانی این سوال را از من می پرسیدند به شخصه دقیقا بر عکس این گفته ها را عنوان می کردم. کسانی که این آمار را به این شرکت ارائه داده اند از اقتصادانان راست بوده اند و البته بستگی دارد که با چه کسی صحبت کرده باشند. اما وضع در داخل کشور اصلا به این شکلی نیست که آقایان عنوان می کنند. زیرا هر روز که برای خرید به بازار مراجعه می کنیم قیمت ها از روز قبل بیشتر شده است. بسیاری از اقشار جامعه ایران مانند راننده تاکسی ها اگر قیمت کرایه خود را افزایش داده​اند، حق دارند زیرا زمانی که برای خرید مواد غذایی به مغازه مراجعه می​کنند متوجه می​شوند که آنقدر قیمت ها عوض شده که به نوعی عامیانه می شود گفت جیبشان را دارند می زنند. آقای روحانی با اجرایی کردن طرح هدفمندی یارانه ها و گران کردن بنزین چطور می تواند نرخ تورم را کاهش دهد؟

برای فصل تابستان چه پیش بینی از نرخ تورم دارید؟

به نظر من این سوال را باید از خانم های خانه دار بپرسید زیرا آنها بیشتر برای خرید به بازار مراجعه می کنند. قیمت ها به نسبت قبل افزایش پیدا کرده است بنابراین در این شرایط فقط امیدواریم که تورم رشد نزولی داشته باشد زیرا افرادی به مانند من و شما حقوقشان ۲۰ درصد افزایش پیدا می​کند و نرخ تورم بدون توقف همچنان در حال بالا رفتن است و در آینده نه چندان دور نیز به ۴۰ درصد می رسد. کسانی که حقوقشان ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است دیگر قدرت خرید سابق را هم ندارند و این قدرت خرید روز به روزکاهش پیدا می​کند. اگر دولت تورم را به ۲۰ درصد برساند و البته همین افزایش حقوق ۲۰ درصدی نیز وجود داشته باشد همین امر باعث می​شود که قدرت خرید ثابت بماند و تعادل داشته باشیم. ما امیدوار هستیم که این اتفاق رخ دهد اما قرار است چگونه تورم به ۲۰ درصد برسد؟ با گران کردن قیمت بنزین و کالاهای دیگر و نهاده ها را گران کردن آیا می شود انتظار داشت که نرخ تورم کاهش پیدا کند.

به نظر شما و مردم چرا تورم با رشد این چنینی روبه رو شد زیرا آقای احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوریشان قیمت گاز را یکباره افزایش دادند و همین امر باعث شد که بسیاری از واحدهای تولیدی کشور ورشکست شوند و از بین بروند. دلیل اینکه رشد اقتصادی منفی شد این مسئله بود که واحدهای تولیدی کشور نابود شدند و کارگران بیکار شدند. نرخ بیکاری افزایش پیدا کرد و در این شرایط تورم نیز شاهد افزایش نجومی شد. ۴ سال پیش عنوان کردم که کشور در آستانه رکود تورمی است که ناشی است از سیاست های نادرست هدفمندی یارانه ها. ۴۵ هزار تومان به هر فردی داده می شد در حالی که ۳۰۰ هزار تومان به ازای آن ۴۵ هزار تومان از جیب مردم گرفته می شد. بنابراین با این شرایط چطور ممکن است که تورم پایین بیاید! تولید کشور با رشد آنچنانی روبه رو نشده است و از طرفی با افزایش قیمت حامل های سوخت باید در انتظار یک رکود تورمی دیگر باشیم.

آیا دولت گام مثبتی در راستای کاهش نرخ تورم برداشته است؟

دولت آقای روحانی بسیار ساده به سیاست های اشتباه گذشته تن داد. نفت یک سرمایه ملی است و  درآمد آن متعلق به مردم این مرزو بوم است. دولت باید از سرمایه دارانی که ۱۲۵ برابر بیشتر از قشر متوسط جامعه درآمد دارند مالیات دریافت کند. این وضوع را بارها به عنوان کارشناس اقتصادی و کسی که ۴۳ سال است تدریس می کنم عنوان کرده ام اما فایده نداشته است. مالیات گرفتن ازاقشار پردرآمد جامعه موضوعی است که در تمام کشورهای دنیا اجرایی شده است اما کشور ما چه زمانی می خواهد از پردرآمدها مالیات دریافت کند سوالی است که همچنان برای من اقتصادان نیز بی جواب مانده است چه برسد به مردم.

همچنین ببینید

کاهش نرخ سود بانکی و پایین آمدن تورم باعث رونق می شود؟

نرخ سود بالا تنها علت بروز تنگنای مالی نیست «اگر در بلندمدت نرخ تورم نقطه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *