پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / ارز / پیش بینی قیمت طلا و ارز در سال ۹۳, آینده روند طلا، سکه و ارز

پیش بینی قیمت طلا و ارز در سال ۹۳, آینده روند طلا، سکه و ارز

ایران بها – سالی که گذشت برای اقتصاد ایران سالی پر فراز و نشیب بود و از ماه های آخر حیات دولت دهم تا آغاز و شروع به کار دولت یازدهم روزهای پر پیچ و خمی را پشت سر گذاشت. بازار طلا، سكه و ارز ايران در سال ۹۲ با نوسانات بسياري همراه بود كه در مجموع روندي نزولي داشت و شاید  در يك جمع‌بندي كلي بتوان گفت،  سال ۹۲ سال خوبي براي بازار طلا، سكه و ارز ايران نبود.

مشكلات و مديريتي و تشديد تحريم‌ها در دولت دهم باعث شد قيمت دلار در بهار ۹۲ تا رقم ۳۷۰۰ تومان هم پيش برود و هر گرم طلاي ۱۸ عيار بالاتر از ۱۳۰ هزار تومان معامله شود. هر عدد سكه تمام بهار آزادي هم در حدود ۱ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان در نوسان بود.
ایران بها - ایران بها - پیش بینی قیمت طلا و ارز, پیش بینی قیمت طلا و ارز در ایران, پيش بيني قيمت طلا و ارز, پیش بینی قیمت طلا و ارز در آینده, پیش بینی قیمت طلا ارز, پیش بینی قیمت طلا و سکه و ارز, پیش بینی قیمت ارز و طلا, پیش بینی نرخ طلا وارز, پیش بینی قیمت ارز و طلا در سال 1393انتخابات رياست‌جمهوري كه در ۲۴ خرداد ۹۲ برگزار شد، نخستين شوك را در سال ۹۲ به بازار طلا، سكه و ارز ايران وارد كرد.

بعد از انتخابات رياست‌جمهوري و روي كار آمدن حسن روحاني، بازار طلا، سكه و ارز با افت شديدي مواجه شد. انتخاب حسن روحاني به عنوان رييس‌جمهور، اميد به بهبود روابط ديپلماتيك ايران با كشورهاي غربي و لغو تحريم‌ها را تقويت كرد و همين امر موجب كاهش نرخ دلار و ديگر ارزهاي رايج در بازار داخلي شد. از آنجا كه نرخ طلاي داخلي ايران با توجه به قيمت دلار و اونس جهاني طلا محاسبه مي‌شود، كاهش قيمت دلار مستقيما باعث كاهش قيمت طلا و سكه مي‌شود.

بعد از انتخابات رياست‌جمهوري با كاهش نرخ دلار از ۳۷۰۰ تومان به ۳۲۰۰ تومان، طبيعتا قيمت طلا و سكه هم به ‌شدت كاهش يافت.

از طرف ديگر، در همين زمان با بهبود اوضاع اقتصادي امريكا و افزايش ارزش دلار نسبت به ساير ارزهاي رايج در جهان، تقاضاي جهاني طلا كاهش يافته و قيمت اونس جهاني طلا از ۱۶۰۰ دلار به رقم باور نكردني ۱۲۵۰ دلار رسيد.

كاهش قيمت دلار از يك طرف و سقوط اونس جهاني طلا از سوي ديگر، باعث كاهش كم‌سابقه طلا و سكه شد. به طوري كه قيمت هر گرم طلاي ۱۸ عيار از ۱۳۳ هزار تومان در فروردين ماه به ۱۰۰ هزار تومان در مردادماه رسيد. قيمت سكه تمام بهار آزادي هم از يك ميليون و ۳۸۰ هزار تومان به يك ميليون و ۸۰ هزار تومان رسيد.

با توجه به اينكه در سال ۹۱ مشكلات مديريتي و تحريم‌ها باعث افزايش روزافزون قيمت طلا، سكه و دلار مي‌شد، بسياري از مردم براي رسيدن به سود بيشتر اقدام به خريد و سرمايه‌گذاري در اين بخش كرده بودند.

بعد از انتخابات ۹۲، گفت‌وگوهاي مثبت مقامات ايراني با طرف‌هاي غربي به خصوص امريكا، باعث كاهش روزانه قيمت دلار در بازار داخلي ايران مي‌شد.

اما در مهرماه امسال، اظهارات رييس كل بانك مركزي مبني بر غيرمنطقي بودن افت قيمت دلار، باعث توقف كاهش نرخ دلار شد و قيمت دلار را دوباره به مرز سه هزار تومان رساند. در كنار انتقادهاي شديدي كه از ايشان شد، به اعتقاد نگارنده اظهارات دكتر سيف به جا بوده و كاهش بي‌رويه قيمت دلار به ضرر صادرات كشور، به خصوص صادركننده‌هاي بخش خصوصي مي‌شود و موازنه اقتصادي كشور را از بين خواهد برد.

بعد از اظهارات رييس كل بانك مركزي، قيمت دلار تا حد زيادي تثبيت شد و در حدود سه هزار تومان با نوسان كمي باقي ماند.

اونس جهاني طلا نيز در كانال ۱۳۰۰ دلار در هر اونس در نوسان بود. توافقنامه ژنو كه در تاريخ سوم آذر ماه امسال ميان ايران و گروه ۱ ۵ امضا شد، شوك ديگري به بازار طلا و ارز ايران وارد كرد و قيمت دلار را براي بار دوم در سال ۹۲ به كمتر از ۲۹۰۰ تومان كاهش داد؛ اما بعد از اظهارات ضد و نقيض طرف‌هاي غربي، اميد به اجرايي شدن توافقنامه ژنو كمتر شد و دلار به قيمت قبل يعني سه هزار تومان بازگشت.

كاهش روز به روز قيمت دلار در تابستان ۹۲، نه تنها بازاريان را فروشنده كرد، بلكه مردم عادي هم كه پول‌هاي خود را تبديل به سكه و دلار كرده بودند، براي فروش دلارهاي خود به بازار هجوم آوردند.

اونس جهاني طلا نيز در اسفند ماه با افزايش همراه بود. يكي از دلايل اصلي افزايش قيمت جهاني طلا، تشديد تنش‌ها در روابط روسيه و غرب بر سر مساله اوكراين بود. از طرف ديگر، كاهش شاخص سهام در بازارهاي بين‌المللي در پي نگراني از وضعيت رشد اقتصادي جهان و كاهش توليدات صنعتي چين و افت ناگهاني صادرات چين در چند ماه گذشته، باعث توجه سرمايه‌گذاران به بازار طلا و افزايش تقاضاي اين فلز زرد شد و با بيش از ۱۰۰ دلار افزايش به ۱۳۸۰ دلار در هر اونس رسيد. با وجود افزايش قيمت جهاني طلا، قيمت هر گرم طلاي ۱۸ عيار از ۱۰۰ هزار تومان فراتر نرفت و قيمت سكه تمام بهار آزادي نيز به يك ميليون تومان نرسيد و در حدود ۹۸۰ هزار تومان باقي ماند.

آینده ارز و طلا اما  همچون سایر انواع دارایی مبهم است؛ آینده‌ای که در گرو اخبار اقتصادی و البته سیاسی است؛ اخباری که هرلحظه چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در این طبقه از دارایی‌ها را تغییر می‌دهد؛ تغییری که ثروت سرمایه‌گذاران را به‌نفع آنها یا به ضررشان جابه‌جا می‌کند.

البته با اقتصاد سیاست زده ایران، مشخص است، بهبود مناسبات سیاسی اگرچه آرامش را به بازار ارز بازمی‌گرداند، فرصت واردات کالاها را نیز برای اشخاص حقیقی و حقوقی فراهم می‌آورد. با فرض ثبات عرضه ارز از جانب بانک مرکزی، تقاضای وارداتی ارز به افزایش نرخ آن در بازار آزاد خواهد انجامید و باید منتظر ماند و دید در نهایت چه آینده ای برای بازار طلا و ارز رقم می خورد.

همچنین ببینید

کاهش نرخ سود بانکی و پایین آمدن تورم باعث رونق می شود؟

نرخ سود بالا تنها علت بروز تنگنای مالی نیست «اگر در بلندمدت نرخ تورم نقطه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *