خانه / آمار / پیش بینی قیمت مسکن در روزهای آینده کاهشی است؟

پیش بینی قیمت مسکن در روزهای آینده کاهشی است؟

ایران بها – در حال حاضر چند ماهی است که بازار معاملات مسکن به طور کلی راکد است؛ حتی خریداران برای پرس و جوی قیمت به بازار مراجعه نمی‌کنند چه برسد برای خرید. خصوصا اینکه به ماه رمضان هم نزدیک می شویم و ممکن است بازار از این هم بدتر شود.

برخی از بنگاهداران املاک در مناطق مختلف تهران معتقدند اگر بازار معاملات مسکن در دو، سه ماه آینده با رونق رو‌به‌رو نشود، بعید به نظر می‌رسد که، قیمت‌ها با افزایش مواجه شوند. این دسته از فعالان بازار مسکن برای توجیه پیش‌بینی خودادعا دارند؛ در حال حاضر چند ماهی است که بازار معاملات مسکن به طور کلی راکد است؛ حتی خریداران برای پرس و جوی قیمت به بازار مراجعه نمی‌کنند چه برسد برای خرید. خصوصا اینکه به ماه رمضان هم نزدیک می شویم و ممکن است بازار از این هم بدتر شود بعد از آن نیز فصل پایان نقل انتقالات است و پس از آن هم تا پایان سال تعداد معاملات کاهش خواهد داشت.

به گزارش «تابناک»، یکی از مشاوران املاک در شرق تهران درباره چگونگی حل مشکل مسکن می گوید: به هر حال همه بنگاهداران املاک امیدوارند تا بعد از ماه صفرو نیمه دی، بازار خرید و فروش و معاملات مسکن با استقبال خریداران مواجه شود.

این بنگاه دار درباره میزان افت قیمت‌ها در بازار مسکن اظهار کرد: اکثر فروشنده‌ها طی یک ماه گذشته واحدهای خود را متری یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به دلیل نبود متقاضی کاهش داده‌اند.  این مشاور املاک قیمت پیشنهادی کنونی هر متر مربع واحدهای مسکونی نوساز در بلوار ابوذر را بین ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تا ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از سوی مالکان اعلام کرد.

محمد حسین فرهنگی عضو هیات رئیسه مجلس در خصوص دلایل کاهش قیمت مسکن بویژه در تهران، گفت: کاهش قیمت مسکن به دلایل مختلفی از جمله کاهش تقاضا در این بازار برمی گردد،چراکه هر نوع تغییر و تحولی در نرخ مسکن به شرایط عرضه و تقاضا بستگی دارد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، افزود: به دلیل سودآور بودن سرمایه‌گذاری در بخش مسکن بویژه در تهران، بسیاری از افراد در چند سال گذشته وارد این بازار شدند و سرمایه‌های خود به بخش مسکن تزریق کردند که این امر نرخ مسکن را افزایش داد. با ورود سرمایه‌های مختلف به بخش مسکن، قیمت این کالا به شدت افزایش یافت تا حدی که برخی حتی شانس اجاره نشینی را نیز از دست دادند.

فرهنگی اظهار کرد: با تداوم عرضه مسکن ارزان قیمت به نام مسکن مهر و یا مسکن اجتماعی و غیره می‌توان امیدوار بود که نرخ مسکن با کاهش بیشتری نیز مواجه شود. مشکلات و ایراداتی در طرح مسکن مهر وجود دارد که با اصلاح آن در طرح مسکن اجتماعی می‌توان بازار مسکن را بهبود بخشید.

همچنین احمد جباری عضو کمیسیون عمران مجلس در این باره به تابناک گفت: طرحی که آقای وزیر در خصوص مسکن اجتماعی در حال پیگری آن هستند می تواند در کاهش قیمت مسکن مفید باشد، در حال حاضر مسکن مهر در شهرستان ها نقش خوبی در کاهش قیمت ها داشت، و در شهر های کوچک با شکستن قیمت زمین و موارد دیگر بسیار تاثیر گذار بود.

اما در کلان شهر ها و شهر تهران به دلیل اینکه واحد های احداث شده از شهر فاصله زیادی داشت تنوانست زیاد تاثیر گذار باشد ای‌کاش در ابتدای این کار دولت بر روی بافت های فرسوده سرمایه گذاری می کرد، سرمایه گذاری در اطراف شهر و جاهایی مثل پرند به دلیل اینکه زیر ساخت کامل وجود نداشت باعث کاهش بهره وری این طرح شد.

وی افزود: به جای اینکه شهر های جدید ایجاد کنیم بیایم شهرهای موجود را اصلاح کنیم و با ایجاد تسهیلات به مردم البته نه به شکلی که باعث افزایش نقدینگی شود بافت های فرسوده شهر ها را اصلاح کنیم و با این کار هم شهر های کشور از حالت قدیمی خارج می شود و مدرن تر می شود هم امکانات رفاهی زیادی برای مردم فراهم می گردد و هم قیمت مسکن کاهش پیدا می کند.

این عضو کمیسیون عمران گفت: باید پکیج هایی را ارائه کند که حاوی بسته های حمایتی مناسبی برای اقشار مختلف جامعه باشد، اما تا کنون کاری در این باره صورت نگرفته است و اگر دولت کار سرمایه گذاری در این خصوص را آغاز کند یقینا در آینده نزدیک شاهد کاهش قیمت ها در بخش مسکن خواهیم بود.

همچنین ببینید

کاهش نرخ سود بانکی و پایین آمدن تورم باعث رونق می شود؟

نرخ سود بالا تنها علت بروز تنگنای مالی نیست «اگر در بلندمدت نرخ تورم نقطه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.