پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بورس / پیش بینی هایی درباره تغییرات قیمت سنگ آهن

پیش بینی هایی درباره تغییرات قیمت سنگ آهن

روزجمعه قیمت هر تن سنگ آهن با ۷/۱ درصد کاهش بار دیگر به زیر ۱۲۰ دلار رسید و رشد هفت درصدی که هفته پیش آغاز شده بود، پایان یافت.
روزجمعه هر تن سنگ‌آهن در بندر تیانجین چین با عیار ۶۲ درصد با ۲ دلار کاهش به ۶/۱۱۸ دلار رسید. با آنکه اواخر هفته پیش قیمت فلزات اساسی و گرانبها عموما تحت تاثیر نتیجه نشست کمیته  فدرال بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا قرار داشت، تحولات در بازار سنگ‌آهن عموما از رویدادهای اقتصادی چین تاثیر پذیرفته است. هفته پیش موسسه اچ‌اس‌بی‌سی در گزارش اولیه خود از وضعیت فعالیت‌های کارخانه‌ای در چین در ماه ژوئن به کاهش شاخص این فعالیت‌ها اشاره کرد.

این دومین ماه است که موسسه یاد شده شاخص را زیر ۵۰ اعلام می‌کند.در مجموع، اقتصاد چین وارد دورانی از رشد نسبتا پایین _در مقایسه با یک دهه اخیر _ شده است و این شرایط فشاری قابل‌ملاحظه بر قیمت سنگ آهن وارد کرده است. چین ۶۰ درصد از سنگ آهن حمل و نقل شده از طریق دریا را مصرف می‌کند و تحولات در این کشور بیشترین تاثیر را بر قیمت این ماده خام دارد. هر سال ۱/۱ میلیارد تن سنگ آهن از طریق دریا حمل می‌شود. به این ترتیب تحلیلگران معتقدند طی نیمه دوم سال جاری میلادی در صورتی که تغییر خاصي در شرایط اقتصادی چین رخ ندهد، قیمت سنگ آهن حول رقم‌های کنونی نوسان خواهد کرد.به رغم کاهش قیمت سنگ آهن نسبت به چند ماه پیش – در حال حاضر قیمت این ماده خام نسبت به اوج آن در سال جاری یعنی ۱۵۹ دلار که در ماه فوریه مشاهده شد ۲۵ درصد پایین‌تر است- شرکت بی‌اچ‌پی بیلیتون که سومین تولیدکننده بزرگ سنگ آهن جهان است، اعلام کرده برای افزودن بر ظرفیت تولید خود ۵/۱ میلیارد دلار قرارداد امضا کرده است. شرکت ریو تینتو نیز قصد دارد برای افزایش ظرفیت تولید سنگ آهن ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند. رشد عرضه، یکی از علل محدود ماندن رشد قیمت‌ها بوده است.اما رییس شرکت هیبای چین که بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد این کشور است پیش‌بینی کرده است در نیمه دوم سال جاری میلادی بر قیمت سنگ آهن افزوده خواهد شد و در پایان سال قیمت‌ها به ۱۴۰ دلار در هر تن می‌رسد. رشد تولید فولاد در چین عامل اصلی این افزایش است. در سال ۲۰۱۴ نیز به دلیل افزایش تقاضای چین قیمت سنگ آهن افزایش خواهد یافت.

ایران بها - پیش بینی هایی درباره تغییرات قیمت سنگ آهن

همچنین ببینید

بحران شدید در صندوق‌های بازنشستگی

بیکاری، افزایش جمعیت زیرخط فقر، بحران در ۱۸ صندوق‌ بازنشستگی و آسیب‌های اجتماعی چهار ابرچالش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.