پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / آخرین قیمت / کاهش قیمت ارز با شرایط ارزی بانک مرکزی؟

کاهش قیمت ارز با شرایط ارزی بانک مرکزی؟

رئيس‌کل بانک مرکزي با اشاره به «بهبود شرايط ارزي بانک مرکزي»،‌ اعلام کرد: «نوسان‌های محسوس ارزی در سه ماه گذشته،‌ لزوما توسط عوامل بنيادين اقتصاد حمايت نمي‌شود.» ولی‌الله سیف نوسان‌های ارزی اخیر را تحت تاثیر «برخي عوامل محدودکننده عرضه يا تحريک‌کننده تقاضا و نيز برخي اخبار و شايعات» عنوان کرد و گفت: این عوامل در روزهای آینده، قدرت اثرگذاری خود را از دست می‌دهند. به گفته سیف، عواملی مثل «اصلاح انتظارات عمومی درخصوص چشم‌انداز بین‌المللی»، «افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی و بازگشت ارز پتروشیمی‌ها»، «اصلاح رویکردهای دولت»، «افزایش ظرفیت‌های تولید داخلی»، «عملیاتی شدن بخش‌های مالی و بانکی تفاهم ژنو»، «کاهش انگیزه نگهداری ارز با کاهش تورم» و «کاهش مدت انتظار در مرکز مبادلات ارزی برای دریافت ارز» موجب می‌شود چشم‌انداز آینده بازار ارز در سال جاری باثبات و تعادلی باشد. به گفته او جريان عرضه ارز در اقتصاد در حال تقويت است و اين روند مستمرا بهبود خواهد يافت. رئیس کل بانک مرکزی موضوع مهم در زمینه نرخ ارز را نه «سطح قیمت» که «تعادل و ثبات بازار» دانست و تاکید کرد: «بانک مرکزی از نرخی که توسط عوامل بنیادین بازار حمایت شود، دفاع می‌کند.»

دلار در برابر ۳۳۰۰ تومان مقاومت کرد
نوسان‌های طبیعی در بازار ارز
گروه بازار پول: دلار چهارشنبه هم روز کم نوسانی داشت. شروع معاملات با ۳۲۸۰ تومان بود و در ادامه قیمت بازار به ۳۲۹۰ تومان رسید. نزدیکی‌های ظهر صرافی‌ها قیمت ۳۲۹۵ تومان را روی تابلوها ثبت کردند و در ساعاتی تحت یک مقاومت فشرده از دلار ۳۳۰۰ تومانی هم حرف به میان آمد، اما نهایتا روی همان ۳۲۹۵ تومان، یعنی با ۱۵ تومان افزایش نسبت به سه‌شنبه، قیمت دلار به ثبت رسید. در واقع دلار روز گذشته مقاومت زیادی برای رسیدن به سطح ۳۳۰۰ تومان از خود نشان داد. فعالان رسمی بازار به «دنیای اقتصاد» می‌گویند: نوسان‌های روز گذشته طبیعی بوده و افزایش ۱۰ تا ۲۰ تومانی به دلیل فعالیت فعالان غیر‌رسمی بوده است. عرضه و تقاضا به گفته آنان مانند روزهای گذشته به شدت متعادل است و نوسان‌های جزئی بازار هم علاوه‌بر تاثیرگذاری دلالان، می‌تواند متاثر از اخبار اقتصادی و همچنین اخبار مربوط به مذاکرات هسته‌ای باشد.
تمایل بازار به محدوده ۳۲۵۰ تا ۳۳۰۰
آنگونه که از اظهارنظرهای فعالان رسمی برمی‌آید، بازار به قیمت ۳۲۵۰ تا ۳۳۰۰ برای دلار علاقه دارد و در‌صورتی‌که شوک هیجانی قوی به بازار وارد نشود، در میان مدت قیمت‌ها در همین سطح به ثبات می‌رسد. با این حساب تلاش فعالان غیر‌رسمی برای شکستن سطح ۳۳۰۰ تومانی فعلا بی‌نتیجه خواهد ماند. یکی از صرافان به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «بازار با خبرهای مثبت از مذاکرات هسته‌ای روبه کاهش خواهد بود و در‌صورتی‌که خبرهای منفی هم مخابره شود افزایشی خواهد بود، اما این افزایش و کاهش را باید در همان بازه ۳۲۵۰ تا ۳۳۰۰ تومان در نظر گرفت؛ چراکه خبرهای منفی در مرحله فعلی با توجه به ابزارها برای تمدید زمان مذاکرات، توان اثرگذاری برای عبوردادن دلار از ۳۳۰۰ تومان را ندارد. اگر هم در روزهایی این اتفاق بیفتد، مقطعی خواهد بود و دوباره به محدوده فعلی بازحواهد گشت.» فاصله خرید و فروش دلار هم روز گذشته تا حدی کاهش یافت. صرافان در قیمت ۳۲۹۵ برای فروش، هر دلار آمریکا را ۳۲۸۰ تومان می‌خریدند. به هر حال از شواهد آنگونه برمی‌آید که بازار فعلا در این سطح باقی خواهد ماند و همانگونه که در گزارش‌های قبلی «دنیای اقتصاد» هم اشاره شد، با رسیدن خبرهای خوب از مذاکرات هسته‌ای امکان ریزش قیمت هم تا حدی وجود دارد. در حال حاضر یکی دیگر از عوامل مهم تاثیرگذار بر بازار آزاد عرضه ارز حاصل از صادرات پتروشیمی است که پیش از این گفته شده بود از ابتدای خرداد (امروز) وارد بازار می‌شود. فعالان بازار می‌گویند هنوز این ارز به بازار نرسیده و خبر جدیدی نیز هنوز اعلام نشده است، اما در صورت عرضه، می‌تواند قیمت شاخص را به ۳۲۵۰ نزدیک‌تر کند. روزهای قبل، فعالان رسمی بازار  پیش‌بینی می‌کردند در هفته آینده هم روند به منوال روزهای اخیر باشد و دلار از مرز ۳۳۰۰ تومان عبور نکند یا در صورت عبور سریع به همین سطح برگردد.بانک مرکزی هم نرخ دلار را در بازار رسمی، روز گذشته ۱۰ ریال افزایش داد. نرخ رسمی پوند هم ۲۷ ریال افزایش یافت و در مقابل یورو ۱۰ ریال از ارزش خود را از دست داد. یکی از اتفاقات مهم در بازار رسمی ارز افزایش ۹۸ ریالی ارزش صد ین ژاپن بود که متاثر از افزایش نرخ برابری ین در مقابل دلار در بازارهای جهانی به ثبت رسید. این تحولات در بازار رسمی ارز در حالی است که نرخ برابری یورو به دلار در بازارهای جهانی، نسبت به روز قبل تغییر نکرد و نرخ برابری پوند هم هفت هزارم رشد کرد.

افزایش قیمت سکه و طلا
بازار سکه و طلا روز گذشته افزایشی بود. قیمت هر سکه تمام بهار آزادی در بازار تهران ۹۹۲ هزار تومان تعیین شد که نسبت به روز قبل افزایش ۷ هزار تومانی را نشان می‌دهد. نیم سکه هم ۴۹۹ هزار تومان معامله شد که نسبت به روز قبل ۲ هزار تومان گران‌تر شده بود. نیم سکه، اما هزار تومان ارزان‌تر شده و ۲۹۱ هزار تومان فروخته شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم در بازار تهران ۱۰۰ هزار و ۹۲۸ تومان قیمت خورد که نسبت به روز قبل ۵۵۴ تومان گران‌تر شده است. روز گذشته تا پایان ساعت کاری، قیمت طلای جهانی نیز تقریبا ثابت بود. پیش‌بینی می‌شود در ادامه، ثبات نرخ ارز و مخابره خبرهای مثبت از روند مذاکرات، بر قیمت طلا و سکه اثر کاهشی داشته باشد.

همچنین ببینید

تورم افزایشی شد ، گرانی های بیشتر در راه است؟

نگاهی به آمارهای تورم تولید کننده در پایان سال ۹۶ نشان میدهد، با افزایش این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *