خانه / آمار / کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و تحلیل های بی اساس

کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و تحلیل های بی اساس

خسرو یعقوبی (تحلیلگر اقتصادی): از زمانی که سود بانکی افزایش یافت برخی با پیدا کردن رابطه های خیالی بین افزایش سود بانکی و مشکلات ایجاد شده دولت را مورد نقدهای عجیب خود قرار می دادند حال که دولت به درستی و به موقع سود بانکی را کاهش داده است باز هم برخی دیگر از کارشناسان با تحلیل های عجیب خود عملکرد وزارت اقتصاد را نقد می کنند حال آنکه حتی نمی توانند واقعیات را بدرستی ببینند

نکته قابل توجه در مورد سپرده های بانکی که هیچ یک از تحلیلکران توجهی به آن ندارند این است که هنگامی که سود سپرده بالا می رود تمامی سرمایه گذاری های سریع نقد شونده از قبیل سکه، طلا، ارز به سرعت تبدیل به ریال خواهد شد و در بانک سپرده گذاری خواهد شد گاهی اوقات این موضوع در مورد مسکن و بورس نیز صادق است. و این امر باعث افزایش ارزش ریال خواهد شد که براحتی روی نمودار این افزایش ارزش ریال قابل مشاهده است. اما با کاهش سود سپرده های بانکی تا پایان مدت سپرده ها پول در بانک بلوکه خواهد بود و کمتر سرمایه گذاری بازارهای پر ریسک طلا و ارز و .. کنونی را به سرمایه گذاری بدون ریسک در بانک ها ترجیح می دهد بنابراین سرمایه ها حداقل تا ۶ ماه و بطور میانگین تا یکسال در اختیار بانکهاست و اگر قرار باشد اخلالی در بازارهای دیگر بوجود بیاید بعد از مدت یکسال خواهد بود که با دورنمای بین الملل ایران چنین مبحثی منتفی جست و نظارت بانک مرکزی را تقویت کرد زیرا ظاهراً هم اکنون دست بانک ها برای مداخله در سایر بازارها باز است!

این بدان معناست که دولت با این تفکر بجا تمامی سرمایه های سرگردان و یا منحرف شده در بازارهای غیر مولد را به بانک برد و سپس با کاهش سود سپرده های بانکی فشار را از روی تولید کنندگان بر خواهد داشت البته با تأخیر زمانی چند ماهه. با در نظر گرفتن شرایط بین المللی ایران بیشتر میتوان به درستی عملکرد کارشناسانه دولت صحه گذاشت.

همچنین ببینید

کاهش نرخ سود بانکی و پایین آمدن تورم باعث رونق می شود؟

نرخ سود بالا تنها علت بروز تنگنای مالی نیست «اگر در بلندمدت نرخ تورم نقطه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.