پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / آمار / کاهش نرخ سود سپرده بزودی اجرایی می شود

کاهش نرخ سود سپرده بزودی اجرایی می شود

ایران بها – ولی الله سیف رئیس کل بانک مركزی نیز از انجام بررسی ها و مطالعات کارشناسی در این بانک در خصوص نرخ های سود بانکی خبر داده و اعلام کرده است: گزارش این بانک جهت اتخاذ تصمیم لازم به شورای پول و اعتبار ارایه خواهد شد.شنیده ها حکایت از این دارد که در قالب توافقات جديد نرخ سود يک ساله و بيشتر ۲۱ درصد ،نرخ سود سپرده هاي ۹ ماهه ۱۸ درصد ،نرخ سود سپرده هاي ۶ ماهه ۱۶درصد ،نرخ سود سپرده هاي ۳ ماهه ۱۴ درصدو نرخ سود سپرده هاي کوتاه مدت يک ماهه ۱۰ درصد تعيين شده است .
مجموعه اين تصميمات از دوشنبه در شبكه بانكي کشور اجرايي خواهد شد .همچنين اعضا توافق کرده اند که گزارش توجيهي از سوي رئيس کل بانک مركزي براي شوراي پول و اعتبار به منظور بررسي نرخ سود تسهيلات در عقود مبادله اي تهيه و حداقل نرخ سود در اين بخش ۲۱ درصد تعيين شود.
مدیران ارشد نظام بانکی چهارشنبه گذشته نشستی ویژه با رئیس کل بانک مركزی داشتند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از مهر، در این نشست که حدود ۴ ساعت به طول انجامید، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مركزی آخرین برنامه‌های پولی دولت را برای مدیران عامل بانكها ارائه کرد.در این جلسه، سیف از بانكها خواسته است در راستای برنامه‌های پولی دولت گام بردارند.
سیف در این جلسه همچنین از مدیران عامل بانک‌ها خواست که بانكها به نحوی برنامه‌ریزی کنند که در نهایت، نرخ سود سپرده‌های بانکی کاهش یابد.
بانكها نیز نسبت به این درخواست رئیس کل بانک مركزی چراغ سبز نشان دادند و قرار شد این خواسته را به زودی اجرایی کنند.
اخیرا وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته است: براساس برنامه ریزی شورای پول و اعتبار، نرخ سود تیلالت بانکی کاهش خواهد یافت.
ولی الله سیف رئیس کل بانک مركزی نیز از انجام بررسی ها و مطالعات کارشناسی در این بانک در خصوص نرخ های سود بانکی خبر داده و اعلام کرده است: گزارش این بانک جهت اتخاذ تصمیم لازم به شورای پول و اعتبار ارایه خواهد شد.
سیف خاطر نشان کرده است: بانک مركزی حسب وظیفه ذاتی و قانونی خود بر عملكرد فعالان بازار پول نظارت داشته و در راستای حفظ ثبات و سلامت نظام پولی کشور، به بانک ها و موسسات اعتباری که به منطق اقتصادی واصول حرفه ای و تخصصی در تصمیم گیری های خود توجه ننمایند ، تذكر و هشدارهای لازم را خواهد داد.
وی اضافه کرده است: البته باید توجه داشت که در کنار بانكها و موسسات اعتباری مجاز، تعدادی موسسه اعتباری بدون مجوز نیز در بازار پول مبادرت به انجام عملیات پولی می کنند. این موسسات با اعلام نرخ های سودغیرمتعارف و اغوا کننده ضمن آنكه تعهدات سنگینی را در مقابل سپرده گذاران متقبل می شوند، جهت کسب درآمد ناگزیر به ورود به فعالیتهای سرمایه گذاری پرریسک و مخاطره آمیز خواهند بود که در نهایت منجر به انتقال ریسک به سپرده گذاران گردیده واین درعمل فضای رقابتی را مخدوش می نمایند.

وی تاکید کرد: بانک مركزی به عنوان مقام ناظر پولی در کشور و حسب رسالت وجایگاه قانونی و حرفه ای خود، مصمم است در ادامه اقدامات قبلی، در سال جدید به صورت جدی نسبت به ایجاد انضباط و تعیین
تكلیف اینگونه موسسات اقدام نماید. بدیهی است رفتار این موسسات بطور مستمر توسط بانک مركزی رصد شده و در اتخاذ تصمیمات نهایی و تعیین تكلیف قطعی آنها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

همچنین ببینید

کاهش نرخ سود بانکی، منابع پولی بانکها باید به کدام سمت هدایت شود؟

ایسنا به نقل از یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به کاهش سود سپرده‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *