پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / تحلیل اقتصادی / کلان شهرها به موتور مکنده سرمایه

کلان شهرها به موتور مکنده سرمایه

کلان شهرها به موتور مکنده سرمایه تبدیل شده اند
بخش مولد برای یک اقتصاد معنادار است یا خیر؟
بخشهایی از سخنرانی دکتر دینی ترکمانی، در چهارمين نشست سالانه مرزهاي دانش اقتصاد توسعه كه در دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه‌طباطبايي برگزار شد:
?کینز رشد بیش از حد مالی در کشور را نقد می کند. از این رو می توان رشد بیش از حد سرمایه مالی و مستغلاتی را نیز نقد کرد. رشد بیش از حد به طور طبیعی بر مبنای اشتغال زایی، بازدهی اجتماعی،کمک به زنجیره تولید و خلق ارزش افزوده نیست.
?برای تامین سرمایه بدیهی است که می توان از بانک و بازارسرمایه می توان کمک گرفت اما محور شدن این بازارها در اقتصاد یک کشور به طور یقیین در ایجاد اشتغال و دانش فنی تاثیری نخواهد داشت.
?زمانی صادرات مولد خواهد بود که کارخانه های جدیدتر،افزایش تقاضای کار و ارتقا دانش فنی و علمی بنگاه ها کمک کند. توسعه صادراتی که در ایران موضوع اصلی برخی برنامه‌ها بوده اگر تاثیری در ظرفیت‌های تولیدی داخل نداشته باشد و تنها نفع شخصی ایجاد کند نیز مولد نخواهد بود. زمانی صادرات مولد خواهد بود که به کارخانه‌های جدید‌تر، افزایش تقاضای کار و ارتقای دانش فنی و علمی بنگاه‌ها کمک کند.
? ارزش افزوده اقتصاد ایران در شاخص هایی مانند تولید ناخالص داخلی، درآمد سهم بخش مولد پایین است و درواقع یک ناتوازنی در ساختار اقتصاد ایرانی وجود دارد.
? این مشکل ساختاری را به شکل سهم ۵۴درصدی بخش خدمات در تولید ناخالص داخلی، خود را نشان می‌دهد. سهم بخش خدمات در کشورهای توسعه‌یافته هم شاید همین مقدار باشد اما تفاوت در این است که آنها طی یک مسیر منطقی، از بخش کشاورزی به بخش انقلاب صنعتی و افزایش بهره‌وری و در بخش صنعت با نیروی کار کمتر و تولید بیشتر توانستند بخش خدمات خود را ارتقا دهند. اما اقتصاد ایران این مسیر را طی نکرد و یکباره وارد بخش خدمات بزرگ شد.
?هم‌اکنون مستغلات در اقتصاد کشور ما موتور مکنده سرمایه است و اجازه نمی‌دهد سرمایه به بخش‌های صنعت و کشاورزی وارد شود. در بخش مستغلات باوجود رکود در این بازار، امنیت بازگشت سرمایه زیاد است و موجب افزایش انگیزه سرمایه‌گذاری می‌شود. شبکه بانکی هم به نحوی درگیر این بازار است اما به نظر من چاره‌یی جز این ندارد.
?چرا اقتصاد ایران این‌گونه است، چون چرخه تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری، سیاست‌های غلط را تدوین کرد چراکه ویژگی‌های تخصص‌گرایی و کار‌شناسی شده نداشت.
?منبع: روزنامه شرق

همچنین ببینید

نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

یک اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر یکی از بخش‌های مهمی که در کشور باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *