پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / تحلیل اقتصادی / ️آشنایی با U-Turn و سرنوشت آن در پسابرجام

️آشنایی با U-Turn و سرنوشت آن در پسابرجام

♦️چرخه معیوب مبادلات دلاری
♦️آشنایی با U-Turn و سرنوشت آن در پسابرجام

?یو-ترن (U-Turn) دلاری چیست❓
?به آن دسته از پرداخت‌های بین‌المللی گفته میشود که مبدأ و مقصد آنها در خارج از آمریکا، ولی تسویه آنها در داخل آمریکا انجام می‌گیرد.
?به طور کلی هرگونه استفاده از دلار در نظام بانکی در هرکجای جهان، نیازمند اخذ مجوز لازم از نظام بانکی آمریکاست.
?در تراکنش U-Turn دارایی‌های نقدی دلاری ایران در بانک‌های خارجی، باید از طریق بانک‌های آمریکایی تسویه شوند. یعنی انتقال سپرده‌های دلاری بانک‌ها یا اشخاص در بانک‌های غیرآمریکایی، به یک بانک غیرآمریکایی، توسط فدرال‌رزرو آمریکا تسویه خواهد شد.
?تحریم U-Turn:
?بانک‌های ایرانی با واسطه بانک‌های خارجی غیر‌آمریکایی تا قبل از سال ۲۰۰۸ از چرخه دلار بهره می‌بردند و بدون ارتباط مستقیم با نظام بانکی آمریکا و به کمک بانک‌های غیرآمریکایی از خدمات دلاری استفاده می‌کردند.
❌ از سال ۲۰۰۸ به بعد آمریکا به دلایل غیرهسته‌ای (حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر) ایران را از بهره‌گیری تراکنش U-Turn تحریم کرد.
? در شرایط تحریم U-Turn باید هرگونه پرداختی از طریقِ بانکِ مرکزیِ کشورِ منتشرکننده  ی ارز ِموردِ معامله، تسویه شود. یعنی در هر پرداخت بین‌بانکی، انجام تسویه در بانک مرکزی (یا در اتاق تسویه بین‌بانکی)  صورت پذیرد. یعنی اگر قرار باشد دلار آمریکا تسویه شود، این کار در فدرال‌رزرو آمریکا انجام خواهد گرفت.
?با توجه به اینکه دلار آمریکا در بازارهای خارج از آمریکا نیز تسویه و جابه‌جا می‌شود، این امر غیرقانونی نیست.
?سرنوشت تحریم U-Turn :
?همانطور که گفته شد، دلیل تحریم ایران در تراکنش U-Turn ارتباطی با توافق هسته ای ندارد و برجام ،صرفا موفق به رفع موانع معاملات غیردلاری شده است. بنابراین پس از برجام نیز تحریم U-Turn همچنان ادامه خواهد داشت.
?دورزدن تحریم U-Turn:
? در صورتی که اشخاص ایرانی در بانک‌های غیرآمریکایی حساب داشته باشند و این بانک‌ها نیز، نزد بانک‌های آمریکایی دارای حساب باشند، امکان دور زدن U-Turn وجود خواهد داشت. اما این روش، منجر به بروز مشکلات زیر میشود:
۱⃣تعداد محدود بانکهای مرتبط با ایران: چرخه تسویه دلاری منوط به بانک‌های خاصی خواهد شد که به‌طور مستقیم، دارای تبادل مالی با بانک‌های آمریکایی هستند و نزد این بانک‌ها منابع دارند.
۲⃣ هزینه بالای معاملات: قدرت چانه زنی بانکهای ارائه دهنده خدمات، افزایش یافته در نتیجه همین تعداد محدود نیز ،در قبال کارمزد بالا نسبت به این امر اقدام خواهند کرد.
۳⃣ کاهش مزیت تجارت با ایران: شرکای تجاری ایران برای پرداخت دلار دچار مشکلات و محدودیت خواهند شد و این موضوع، مزیت تجارت با ایران را  کاهش خواهد داد.

همچنین ببینید

نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

یک اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر یکی از بخش‌های مهمی که در کشور باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *